Szef MSZ Szwecji we wtorek składa wizytę w Warszawie

2024-06-24 14:30:43(ost. akt: 2024-06-24 13:11:36)

Autor zdjęcia: PAP

W programie wtorkowej wizyty ministra spraw zagranicznych Szwecji Tobiasa Billstroema w Warszawie jest m.in. spotkanie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim oraz z przedstawicielami białoruskiej opozycji - poinformował w poniedziałek rząd w Sztokholmie.
"Tematami rozmów dwustronnych - poza pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę, Białorusią i kwestiami bezpieczeństwa w najbliższym sąsiedztwie - będą NATO i powiązania atlantyckie, rozszerzenie UE i szeroka współpraca z Polską" - oświadczył Billstroem.

Szef szwedzkiej dyplomacji odbędzie również rozmowy z przedstawicielami białoruskiej opozycji demokratycznej. Ponadto w Kolegium Europejskim w Natolinie wygłosi przemówienie oraz spotka się z młodymi dyplomatami z państw członkowskich UE.

Billstroem w wywiadzie udzielonym w lutym oznajmił, że "Polska jest ważnym dla Szwecji i regionu bałtyckiego państwem. "Jak nikt rozumiecie zagrożenie ze strony Rosji" - podkreślił.

Szwecja i Polska zainicjowały w 2009 roku, gdy szefem polskiego MSZ był Sikorski, Partnerstwo Wschodnie - unijny program wsparcia krajów Europy Wschodniej oraz Kaukazu Południowego.


red./PAP


bm