To doskonały plan na weekendowy wypad. Zamek, który zachwyci wybrednych

2024-06-23 17:17:24(ost. akt: 2024-06-23 17:39:16)

Autor zdjęcia: Zamek Książ/Facebook

Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z największych i najbardziej malowniczych zamków w Polsce. Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wznosząc się na wysokim wzgórzu nad rzeką Pełcznicą. Jego bogata historia i imponująca architektura przyciągają turystów z całego świata.
Zamek został wybudowany pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, szczególnie w okresie renesansu i baroku. W czasie II wojny światowej zamek był przejęty przez nazistów i stanowił część tajemniczego projektu Riese.

Zamek Książ to majestatyczna budowla o różnorodnych stylach architektonicznych, od gotyku po barok. Charakteryzuje się bogato zdobionymi fasadami, wieżami, krużgankami oraz rozległymi ogrodami. Wnętrza zamku kryją liczne komnaty, sale balowe oraz kaplice, które zachwycają swoim wystrojem i detalami.

Turyści mogą zwiedzać zarówno zamek, jak i jego podziemia. Wnętrza kryją liczne wystawy historyczne i artystyczne. Taras zamkowy oferuje przepiękne widoki na okoliczne lasy i góry. W pobliżu zamku znajduje się palmiarnia, będąca częścią dawnego kompleksu pałacowego. Zamek Książ regularnie gości różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy oraz jarmarki.

Zamek Książ jest jednym z głównych punktów na Szlaku Zamków Piastowskich. W zamku znajduje się tajemniczy, podziemny kompleks, którego przeznaczenie do dziś nie jest w pełni wyjaśnione. Zamek był inspiracją dla wielu artystów i pisarzy, a także stanowił tło dla licznych filmów i seriali.