Uderzył w budynek. Rozwalił urządzenia pomiarowe

2024-06-19 13:46:38(ost. akt: 2024-06-19 13:55:53)

Autor zdjęcia: KMP Wałbrzych

W toku wykonanych bezpośrednio po zgłoszeniu czynności policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy zatrzymali dzisiaj w nocy mężczyznę, który kierując samochodem w stanie nietrzeźwości wjechał nim w budynek i przyległą skrzynkę pomiarową. 45-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
18 czerwca koło godziny 18:30 policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy otrzymali informację o kolizji drogowej przy ul. Moniuszki w Jedlinie-Zdrój. Świadkowie widzieli, jak kierujący samochodem osobowym mężczyzna, będący pod wyraźnym wpływem alkoholu, uderzył kierowanym pojazdem w elewację budynku, uszkadzając przy tym skrzynkę pomiarową znajdującą się przy obiekcie.

Funkcjonariusze potwierdzili na miejscu okoliczności zdarzenia i przystąpili do czynności mających na celu zatrzymanie sprawcy całego zajścia - mówi sierż. szt. Aleksander Karkosz z KMP w Wałbrzychu - Znając numery rejestracyjne pojazdu, jego markę oraz kierunek w którym się poruszał, rozpoczęli sprawdzenie pobliskiego terenu, co przyniosło zamierzony efekt. Niedaleko miejsca zdarzenia, w okolicy przejazdu kolejowego, odnaleźli pojazd wraz ze sprawcą. Przeprowadzone badania trzeźwości kierowcy wykazało, że w jego organizmie znajduje się ponad 2,5 promila alkoholu. Gdyby tego wszystkiego było mało, sprawca posiadał już aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wydany przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu.

Mężczyźnie za popełnione przestępstwo poruszania się pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, natomiast łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów 45-latek naraził się na karę pozbawienia wolności do lat pięciu. Zgodnie aktualnymi przepisami, pojazd mężczyzny został zabezpieczony, a sąd zadecyduje o jego ewentualnym przepadku.

Dolnośląscy policjanci przypominają: jeżeli zauważymy, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, należy uniemożliwić jej to. Należy także zatelefonować do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, które przekaże informację Policji, a dyżurny, tak jak w tym przypadku, wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Bardzo ważnym jest, abyśmy nie dawali tzw. społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które w ostateczności mogą zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym, a nawet utratą czyjegoś życia.