Krzysztof Zanussi świętuje 85. urodziny wraz z widzami

2024-06-18 15:28:51(ost. akt: 2024-06-18 15:32:37)

Autor zdjęcia: organizatorzy

Osiemdziesiąta piąta rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów jest okazją do przypomnienia publiczności jego mniej znanych produkcji. Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza od 18 do 21 czerwca do Kina Kultura na "Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego", podczas którego widzowie będą mogli spotkać się także z samym twórcą.
Jak piszą organizatorzy tego wydarzenia: "Nie sposób zamknąć jego twórczości w kilku epitetach, ale przypomnijmy słowa krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego, że właśnie Krzysztof Zanussi, jeszcze przed Kieślowskim "stawiał z wolnej stopy egzystencjalne pytania, które nie odnosiły się do historii ani ustroju, tylko do tego, co mamy zrobić ze swoim życiem". Przegląd w Kinie Kultura, zorganizowany z okazji 85. urodzin reżysera, będzie dobrą okazją do głębszego zastanowienia się nad miejscem jego bogatej twórczości na mapie polskiego kina.

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a studia reżyserskie ukończył w Łodzi. Jego debiut filmowy - "Struktura kryształu" (1969), oraz kolejne filmy: "Iluminacja" (1973) i "Barwy ochronne" (1977), zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ogromny dorobek reżyserski to tylko część jego działalności. Zanussi był m.in. wieloletnim kierownikiem artystycznym oraz dyrektorem Studia Filmowego "Tor", w latach 1971-83 wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury. Wykładał m. in. w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest również twórcą szkoły reżyserów na Uniwersytecie Śląskim, z którym związany jest od 1980 roku.

O to dlaczego warto wybrać się na "Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego" portal wawa.info zapytał Grzegorza Wojtowicza, rzecznika prasowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. - Krzysztof Zanussi wybrał nieoczywiste tytuły do tego przeglądu. To filmy, które nie są najbardziej popularne w jego filmografii. I uzasadnił to tym, że chce porozmawiać o tych tytułach, które przemknęły przez ekrany trochę niedocenione. I spojrzeć po latach na nie z dystansu. Przed projekcjami odbywają się rozmowy. I to jest też bardzo ciekawy element tych wieczorów, bo to jest moment, kiedy publiczność może z ust reżysera usłyszeć nowy kontekst, nowe spojrzenie na temat tych filmów - przyznał przedstawiciel organizatorów tego wydarzenia.

Podczas przeglądu publiczność - wraz z Krzysztofem Zanussim - będzie mogła zobaczyć cztery filmy: "Iluminację" (1973), "Imperatyw" (1982), "Rewizytę" (2009) i "Obce ciało" (2014). Podczas spotkań z publicznością gościnnie pojawią się także Małgorzata Zajączkowska i Weronika Rosati.

Organizatorzy zapewniają, że przy okazji zapoznania się z twórczością filmową, będzie można także zakupić książkę "Zanussi. Przez przedmioty", której premiera miała miejsce 17 czerwca. Eseistyczno-biograficzny album Barbary Gruszki-Zych z 213 zdjęciami Grzegorza Lityńskiego przedstawia otoczenie reżysera i bliskie mu przedmioty w jego domu w Laskach, mieszkaniu na Żoliborzu i w Paryżu.

PROGRAM "PRZEGLĄDU FILMÓW KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO" /KINO KULTURA/:

Wtorek 18 czerwca

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim

19:30 Pokaz filmu "Iluminacja" (po rekonstrukcji cyfrowej, 1973, 87 min)

Jeden z najbardziej znanych i cenionych, a zarazem osobistych filmów Krzysztofa Zanussiego, odzwierciedlający jego własne dylematy intelektualne. Głównym bohaterem jest intelektualista Franciszek Retman (Stanisław Latałło), który poszukuje prawdy o życiu i śmierci - najpierw w nauce, następnie zaś w religii. "Iluminacja", niezwykła formalnie (porównywana do dzieł twórców francuskiej Nowej Fali), ze zdjęciami Edwarda Kłosińskiego i muzyką Wojciecha Kilara, była potężnym haustem świeżego powietrza w polskim kinie lat siedemdziesiątych.

Środa 19 czerwca

19:00 Rozmowa Katarzyny Borowieckiej z Krzysztofem Zanussim

19:30 Pokaz filmu "Imperatyw" (1982, 96 min, polski lektor)

Ważny, ale mało znany film Krzysztofa Zanussiego zrealizowany za granicą. Nie miał polskiej dystrybucji. Podczas przeglądu publiczność zobaczy film z kopii z polskim lektorem (czyta Janusz Szydłowski). Główny bohater, Augustyn, profesor matematyki na uniwersytecie w Niemczech, zmaga się z pytaniami o przyczynowość zdarzeń i sens istnienia, co prowadzi go do głębokiej frustracji i konfliktu z otoczeniem. W głównej roli Robert Powell, a partneruje mu Brigitte Fossey.

Czwartek 20 czerwca

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Małgorzatą Zajączkowską

19:30 Pokaz filmu "Rewizyta" (2009, 95 min)

Film przedstawia dalsze losy bohaterów "Życia rodzinnego", "Barw ochronnych" i "Constansu". Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? "Rewizyta" ma formę wywiadu przeprowadzanego przez niedoszłego samobójcę, bohatera "Serca na dłoni". Sceny wywiadu są zderzone z fragmentami filmów. Po latach ci sami aktorzy pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania mężczyzny.

Piątek 21 czerwca

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Weroniką Rosati

19:30 Pokaz filmu "Obce ciało" (2014, 112 min)

Włoch Angelo (Riccardo Leonelli) przyjeżdża do Polski w ślad za ukochaną Kasią (Agata Buzek). Zatrudnia się w międzynarodowej korporacji zarządzanej przez cyniczną Kris (Agnieszka Grochowska). Kobieta z asystentką Mirą (Weronika Rosati) podda jego wiarę i zasady trudnej próbie. "Obce ciało" przynosi refleksję nad duchowością w nowoczesnym świecie oraz dylematami moralnymi, z którymi mierzą się współcześni ludzie.

Wstęp na projekcje i spotkania w ramach "Przeglądu Filmów Krzysztofa Zanussiego" jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasie Kina Kultura, a ich liczba jest oczywiście ograniczona pojemnością sali.

Piotr Wojtowicz/kinokultura.pl