Przedterminowe wybory planem Tuska?

2024-06-11 12:28:29(ost. akt: 2024-06-11 12:30:55)

Autor zdjęcia: PAP

Czy obecny premier Donald Tusk może dążyć do przedterminowych wyborów? Taki scenariusz krąży wśród polityków, jednak według Przemysława Czarnka z Prawa i Sprawiedliwości, nie jest on w tej chwili możliwy do realizacji.
Europoseł Marek Balt z Lewicy, który był gościem Telewizji Republika, stwierdził, że jego zdaniem Donald Tusk może chcieć doprowadzić do rozwiązania Sejmu, by doprowadzić do nowych wyborów parlamentarnych, połączonych z prezydenckimi. Stawką ma być uzyskanie pełni władzy w postaci prezydenta, Sejmu oraz rządu.

Na antenie Telewizji Republika zapytany o taki ewentualny plan obecnego premiera został zaś poseł Czarnek, który wykluczył taką możliwość. - W Polsce do rozwiązania Sejmu potrzeba kwalifikowanej większości głosów i taką większość, zdecydowanie ponad 300 posłów, musiałby zebrać Donald Tusk. To znaczy, że na rozwiązanie parlamentu musiałoby się zgodzić również Prawo I Sprawiedliwość, co jest mało prawdopodobne, przynajmniej na dzisiaj - stwierdził parlamentarzysta największej partii opozycyjnej.

Były minister edukacji nie wykluczył jednak, że szef rządu może rozważać przedtermionowe wybory. - Z całą pewnością Tusk może mieć takie coś w głowie, bo widać, że pożera swoje przystawki - i Lewicę, i zwłaszcza Hołownię, i PSL bez jakichkolwiek zasad diety podstawowej - dodał Czarnek.

red./niezalezna.pl