Przy granicy z Polską odnaleziono ciało pogranicznika

2024-06-10 21:08:37(ost. akt: 2024-06-10 21:21:46)

Autor zdjęcia: PAP

Na terenie strażnicy granicznej Usowa (ros. Usowo) w obwodzie grodzieńskim znaleziono w sobotę ciało 22-letniego młodszego sierżanta służby zasadniczej – poinformował Państwowy Komitet Pograniczny Białorusi.
Przyczyna śmierci nie została jeszcze oficjalnie ustalona. W komunikacie prasowym podano, że ciało nosiło ślady samobójstwa. Jak wskazuje portal belsat.eu to częste wyjaśnienie śmierci żołnierzy zasadniczej służby wojskowej na Białorusi. Przynajmniej jeden taki przypadek na granicy Białorusi z Polską miał miejsce rok temu.

"W celu ustalenia wszystkich okoliczności i przyczyn zdarzenia na miejscu pracuje grupa śledcza – brzmi oświadczenie."

Nazwisko podoficera nie zostało podane przez dowództwo.

Strażnica graniczna Usowa obsługiwała w poprzednich latach sezonowe przejście graniczne Rudawka-Lesnaja na terenie Śluzy Kurzyniec na Kanale Augustowskim. W 2016 roku dzięki porozumieniu między Warszawą i Mińskiej możliwe stały się tam transgraniczne spływy kajakowe.

Po stronie polskiej ten odcinek granicy państwowej jest chroniony przez Placówkę Straży Granicznej w Płaskiej. Tutaj także dochodziło do nielegalnych prób jej przekroczenia. Obecnie z wiadomości medialnych wynika, że obecnie nie są one tak liczne, jak na południu Podlasia – w rejonach odpowiedzielności placówek SG z Białowieży czy Dubicz-Cerkiewnych.

Źródło: belsat.eu/ TV Republika

an/