Von der Leyen przekonana, że może objąć funkcję szefowej KE

2024-06-10 08:25:29(ost. akt: 2024-06-10 00:56:43)

Autor zdjęcia: PAP

Ursula Von der Leyen wyraziła przekonanie, że może objąć funkcję szefowej Komisji Europejskiej kolejnej kadencji. Zapowiedziała rozmowy z Socjalistami i Demokratami i grupą Odnowić Europę w sprawie "budowy szerokiej większości dla silnej Europy".
"Te wybory przyniosły nam dwie informacje. Pierwszą: przypominają, że jest jeszcze miejsce dla centrum w Europie i to jest kluczowe dla stabilizacji. Innymi słowy centrum się dobrze trzyma. Ale prawdą jest też, że skrajne lewica i prawica zyskały na poparciu. To oznacza, że wyniki wyborów to ogromna odpowiedzialność dla partii centrum" - powiedziała.

Dodała, że parte centrum mogą różnić się w pewnych kwestiach, ale zależy im na stabilności i chcą silnej oraz efektywnej Europy.

Dlatego - jak powiedziała - EPL zwróci się w stronę Socjalistów i Demokratów oraz partii Odnowić Europę. "Pracowaliśmy razem w ciągu ostatnich pięciu lat. Zbudujemy konstruktywne i pewne relacje. Zawsze mówiłam, że chcemy budować szeroką większość dla silnej Europy" - podkreśliła. Dodała, że chce współpracować z tymi siłami politycznymi, które są proeuropejskie, proukraińskie i popierają rządy prawa. "Od jutra ta praca znów się zacznie" - zadeklarowała.

Oznajmiła też, że jest przekonana, że może uzyskać poparcie w Radzie Europejskiej.


red./PAP


bm