Ochocki Plener Teatralny po raz pierwszy w najpiękniejszych parkach Ochoty!

2024-06-07 14:33:51(ost. akt: 2024-06-11 14:17:12)
Wydarzenie otworzy spektakl „Pani Twardowska” teatru Scena 96 w parku Szczęśliwickim. Pozostałych 5 przedstawień, w tym Teatru Ósmego Dnia, teatru HoM, teatru KTO i A3Teatru, odbędzie się w parku Szczęśliwickim i parku Pięciu Sióstr. Plener zaplanowano w dniach od 28 czerwca do 30 czerwca. Wstęp na wszystkie inscenizacje będzie bezpłatny. Mieszkańców Ochoty czeka miły początek wakacji
Zapraszamy na szczególne wydarzenie, lokalne, ale o dużych walorach artystycznych i wielkim potencjale. Na Ochocie zagości jeden z najstarszych teatrów plenerowych – Teatr Ósmego Dnia, swoje spektakle pokażą też inne, liczące się w Polsce teatry. W wieczornej scenerii parków Ochoty będzie można poczuć magię. Program został tak pomyślany, by był różnorodny i pokazywał różne formy artystycznego przekazu: od skupienia na dźwięku po grę świateł i ruch. Zapraszamy na to wyjątkowe przedsięwzięcie – powiedzieli organizatorzy.

Program Ochockiego Pleneru Teatralnego
28 czerwca (piątek)

19.00 Teatr Scena 96 – „Pani Twardowska” (park Szczęśliwicki)
22.00 Teatr Ósmego Dnia – „Summit_2.0” (park Pięciu Sióstr)

29 czerwca (sobota)
21.00 A3Teatr – „Światło jest w nas – parada lampionów” (park Szczęśliwicki)
22.00 Teatr HoM – „Don Kichot” (park Szczęśliwicki)

30 czerwca (niedziela)
21.00 A3Teatr – „Światło jest w nas – parada lampionów" (park Szczęśliwicki)
22.00 Teatr KTO – „Ślepcy” (park Szczęśliwicki)

Teatr Scena 96 – „Pani Twardowska”
Teatr Scena 96 prowadzi repertuarową działalność w Pałacu Szustra na warszawskim Mokotowie. W swojej ofercie ma też plenerowe spektakle.
Inspiracją dla twórców przedstawienia „Pani Twardowska” była ballada Adama Mickiewicza. W widowisku fantastyczne zdarzenia umiejscowione zostały w świecie cyrku.

Teatr Ósmego Dnia – „Summit_2.0”
Założona w 1964 r. przez studentów polonistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu najsłynniejsza polska grupa teatralna, wywodząca się ze studenckiej kontrkultury lat 60. Dziś „Ósemki” to legenda – symbol teatru zaangażowanego.
Spektakl „Summit_2.0” to plastyczne, pełne symboli widowisko rozgrywające się w miejskim pejzażu. Jest autorskim traktatem o pokusach i niebezpieczeństwach występujących na szczytach władzy. W przedstawieniu wykorzystano wielkie obiekty sceniczne, światło i muzykę.

A3Teatr – „Światło jest w nas – parada lampionów"
A3Teatr nie posługuje się tekstem, a ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, ale gloryfikuje gest.
„Parada lampionów” to wieczorna parada pośród parkowych drzew. Niesforna i przewrotna akcja porywa widzów do tańca, ujmuje śpiewem, uwodzi korowodami. Rozświetla noc wielkimi lampionami-maskami. Łączy dalekie echa Szekspirowskiego dramatu z pogańskim obrzędem nocy kupały. W postaciach mitycznych stworów – jednorożca, byka, konia, ryby, smoka – ukryci są aktorzy.

Teatr HoM – „Don Kichot”
HoM z Tych został założony w 2014 r. Liderem zespołu jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. Patronat nad teatrem HoM sprawują Teatr Mały i Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki.
Spektakl „Don Kichot” na podstawie powieści Miguela Cervantesa to monumentalne widowisko plenerowe oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego – szczudlarze, gigantyczne machiny, ogień i interakcje z widzami. Ma jednocześnie formę koncertu.

Teatr KTO – „Ślepcy”
KTO z Krakowa to jeden z najstarszych teatrów ulicznych w Polsce. Od 1985 r. zespół uprawia teatr uliczny, nawiązując do tradycji teatru jarmarcznego i wędrownego. 1 stycznia 2005 r. uzyskał status teatru miejskiego.
Spektakl „Ślepcy” powstał pod wpływem inspiracji bestsellerem portugalskiego noblisty José Saramago. W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się błyskawicznie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym…

Organizator: Urząd Dzielnicy Ochota
Współorganizator: stowarzyszenie Scena 96
Patroni medialni: TVP Warszawa, Informator Stolicy, Nasza Gazeta Ochoty, Ursusa i Włoch


Obrazek w tresci