Papież na szczycie G7! Będzie spotkanie się z Bidenem

2024-06-07 11:42:27(ost. akt: 2024-06-07 11:53:37)

Autor zdjęcia: PAP

Papież Franciszek zapewne spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem i innymi przywódcami państw G7, którzy o to poprosili - oznajmił w czwartek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, odnosząc się do szczytu liderów "siódemki" w Apulii w dniach 13-15 czerwca. Franciszek ma wziąć udział w tym wydarzeniu.
Franciszek, jako pierwszy papież, ale również głowa państwa, ma być gościem obrad przywódców G7. Weźmie udział w sesji na temat sztucznej inteligencji, która jest jednym z priorytetów włoskiego przewodnictwa w G7 i tematem bliskim również Watykanowi.

Kardynał Parolin, pytany przez dziennikarzy w Rzymie o to, czy papież spotka się z prezydentem Joe Bidenem, odparł: "Myślę, że tak. Papież poświęci czas na niektóre spotkania bilateralne z przywódcami państw, którzy o to poprosili".

Szczyt G7 odbędzie się w luksusowym ośrodku wypoczynkowym Borgo Egnazia.

Premier Giorgia Meloni zapowiedziała, że spotkaniu przywódców Włoch, USA, Kanady, Japonii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii będzie też uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Obecny ma być również m.in. przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan.


red./PAP

bm