Rząd poszukuje tysięcy miejsc noclegowych dla imigrantów. Jest dokument!

2024-06-06 17:49:08(ost. akt: 2024-06-06 20:24:27)

Autor zdjęcia: PAP

Telewizja Republika ujawniła pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, które wskazuje, że władze lokalne na Podlasiu zostały zobowiązane do przygotowania wykazu miejsc noclegowych dla imigrantów.
Telewizja Republika ujawniła pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, które wskazuje, że władze lokalne na Podlasiu zostały zobowiązane do przygotowania wykazu miejsc noclegowych dla imigrantów.


Masowy napływ cudzoziemców na terytorium RP


Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku zwrócił się do samorządowców z prośbą o wskazanie miejsc i obiektów, które mogłyby zostać wykorzystane w przypadku masowego napływu cudzoziemców do Polski. Dokument podpisany przez Bogusława Maksima, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, wskazuje, że potrzebne są miejsca inne niż te objęte pomocą na mocy ustawy z 12 marca 2022 r., dotyczącej obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

Analiza dostępnych zasobów


W piśmie zaznaczono, że analiza dostępnych miejsc powinna obejmować zasoby Skarbu Państwa, samorządu województwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin. Wskazano również na konieczność uwzględnienia możliwości podmiotów prywatnych. Wnioskowany wykaz ma zostać podzielony na trzy kategorie obiektów:

- Obiekty wspólnego zamieszkania (OWZ): miejsca do zakwaterowania na okres średnioterminowy lub długoterminowy (powyżej 3 miesięcy), takie jak akademiki, hotele oraz zaadaptowane przestrzenie mieszkalne, które zapewniają oddzielne pokoje sypialne dla każdej rodziny z pomieszczeniami wspólnymi (toaleta, kuchnia).

- Ośrodki zbiorowego zakwaterowania (OZZ): przestrzenie, gdzie uchodźcy mogą być zakwaterowani na okres średnioterminowy (do 3 miesięcy) w istniejących budynkach, takich jak szkoły, fabryki, koszary, domy kultury, sale gimnastyczne i magazyny.

- Obozowiska: wydzielone nieruchomości, na których uchodźcy mogą znaleźć tymczasowe zakwaterowanie w namiotach lub kontenerach.

Wykaz należy przesłać do 7 czerwca.

Pakt migracyjny i mechanizm obowiązkowej solidarności


W połowie maja w Brukseli przedstawiciele krajów członkowskich UE zatwierdzili pakt migracyjny, przeciwko któremu zagłosowały Polska, Węgry, częściowo Słowacja oraz Austria. Pakt składa się z 10 tekstów legislacyjnych, które określają zasady postępowania z osobami próbującymi wjechać do UE bez odpowiednich zezwoleń.

Jednym z kluczowych elementów paktu jest mechanizm obowiązkowej solidarności, który zobowiązuje kraje członkowskie do udzielania wsparcia państwom pod presją migracyjną. Przepisy przewidują coroczne rozlokowanie co najmniej 30 tys. osób, z możliwością płacenia 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.


źródło: tysol.pl


bm

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as. #3114998 18 cze 2024 00:19

  Ciekawe co myślą teraz Ci, którzy zbojkotowali referendum? Tusk ich po prostu wykiwał...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Obrzydliwy dziad #3114898 7 cze 2024 03:53

  Tusk i jego banda maja na rekach krew polskiego zolmierza.Jaruzelski moze smialo w grobie powiedziec ze sa gorsi od niego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. wojtelk2424 #3114894 6 cze 2024 19:37

  Hej dalej głosować na PO Trzecią Drogę, Lewicę a będziemy mieć prawdziwy Euroland. Przepuście to do opublikowania?

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz