Warszawa ma poważnego rywala

2024-06-05 16:00:35(ost. akt: 2024-06-05 14:59:33)

Autor zdjęcia: Medienstürmer on Unsplash

Kraków zrównał się z Warszawą pod względem liczby miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych i przekroczył 100 tys. miejsc pracy – wynika z raportu ABSL przedstawionego w środę. Autorzy przewidują, że w I kwartale 2025 r. liczba ta wzrośnie o 3 tys. osób.
W środę w Krakowie zaprezentowano najnowsze dane Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), zrzeszającego największe firmy z tej branży w Polsce.

Dyrektor SoftServe Poland oraz wiceprezes ABSL Sebastian Drzewiecki ocenił, że raport pokazuje, iż sektor nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie „ma się lepiej niż dobrze”.

„W 2023 roku, jako jedno z dwóch miast w Polsce, przekroczył próg 100 tysięcy miejsc pracy w tej branży. Pomimo niepokoju, który zasiały niedawne wydarzenia na lokalnym rynku pracy, sytuacja w branży usług nowoczesnych jest nie tylko stabilna, ale pozwala zakładać dalszy rozwój w kolejnych latach” - skomentował.

Dane – wskazali autorzy raportu - pokazują, że Kraków zrównał się z Warszawą pod względem liczby miejsc pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Przewiduje się, że w I kwartale 2025 r. liczba ta będzie większa o kolejne 3 tys. osób.

Stolica Małopolski zajmuje również pozycję lidera pod względem lokalnej specjalizacji w tzw. wiedzochłonnych usługach biznesowych. „Oznacza to, że w Krakowie zatrudnienie w sektorze usług nowoczesnych znacząco przewyższa średnią dla całego kraju” - ocenili autorzy opracowania.

Kraków jest również dobrze oceniany jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. W ogólnej ocenie firm zajmuje drugie miejsce, za Warszawą, a w subiektywnej opinii menedżerów jest trzeci, po Warszawie i Wrocławiu – głosi raport ABSL.

Znaczący wpływ na tę ocenę – wskazano - ma szczególnie wysoka dostępność puli talentów, zwłaszcza wśród osób o wysokich kwalifikacjach.

„Właśnie tutaj upatruję duży potencjał rozwoju miasta. W najbliższych latach sektor nowoczesnych usług biznesowych czekają zmiany. Na skutek presji płacowej w całej Polsce i niezwykle szybkiego rozwoju narzędzi opartych na AI, nasz kraj nie może już dłużej stawiać na konkurencyjność cenową. W najbliższych latach kluczowa stanie się adaptacyjność branży i jej potencjał transformacyjny” - wskazał Drzewiecki.

Według raportu Kraków jest liderem w Polsce pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach specjalizujących się w obszarze badań i rozwoju (Research and Development). W Krakowie jest to 12,3 tys. pracowników i pracownic, a w Warszawie – 10,2 tys.

„Oczywiście możemy spodziewać się pewnych fluktuacji na rynku pracy, zwłaszcza przesunięcia w kierunku ról realizujących coraz bardziej skomplikowane zadania i procesy. Perspektywy rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie są bardzo dobre. Warunkiem jest oczywiście podążanie za aktualnymi trendami związanymi z najnowszymi technologiami, a przede wszystkim rozwojem sztucznej inteligencji” - wskazał przedstawiciel ABSL.


red./PAP


bm