Pobiegnij, by uczcić powstańców warszawskich

2024-06-05 10:11:01(ost. akt: 2024-06-05 10:26:15)

Autor zdjęcia: Maciej Kruger/biegpowstaniawarszawskiego.pl

Na kilka dni przed osiemdziesiątą rocznicą bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy, będzie można oddać im cześć podczas sportowego wydarzenia. Ruszają zapisy do 33. Biegu Powstania Warszawskiego, który odbędzie się w sobotę 27 lipca 2024 roku.
Bartłomiej Stępień, kierownik Działu Marketingu, Strategii i Rozwoju "Aktywnej Warszawy", powiedział naszej redakcji od kiedy można zgłaszać chęć do startu w tych wyjątkowych zawodach.

- W środę 5 czerwca punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczną się zapisy do udziału w 33. Biegu Powstania Warszawskiego. To wydarzenie to wielkie biegowe święto, które jednoczy wszystkich tych, którzy lubią uprawiać sport, ale też chcą upamiętnić wielkie wydarzenie w historii Polski i Warszawy czyli wybuch Powstania Warszawskiego. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym biegu. Do wyboru są dwa dystanse - pięć i dziesięć kilometrów i zachęcamy wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania. Ten bieg jest dla każdego - podkreślił jeden ze współorganizatorów wydarzenia.

Każda edycja Biegu Powstania Warszawskiego ma wyjątkową oprawę.

- Oprócz elementu czysto sportowego, tradycyjnie już jako organizatorzy - czyli "Aktywna Warszawa" i Fundacja Maraton Warszawski - przygotowaliśmy szereg atrakcji, animacji, które mają za zadanie upamiętnić dni Powstania Warszawskiego. Będzie utworzona specjalna "Aleja pamięci" w postaci rozpalonych zniczy wzdłuż trasy biegu. Wydarzenie to tradycyjnie odbędzie się wieczorem, co dodatkowo nadaje niepowtarzalnego klimatu temu wydarzeniu. Będą z nami powstańcy warszawscy, będą animatorzy, którzy swoimi strojami oraz specjalnymi inscenizacjami przypominać będą o Powstaniu Warszawskim. Będzie można więc na chwilę przenieść się do tych czasów i zobaczyć elementy ubioru czy też powstańcze barykady. Ten dzień czyli 27 lipca na pewno na długo zostanie zapamiętany. Czekamy na wszystkich, którzy chcą upamiętnić w sportowy sposób rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - stwierdził Stępień.

Współorganizator wydarzenia skierował słowa zachęty nie tylko do mieszkańców stolicy.

- Na Bieg Powstania Warszawskiego przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski. Jednak organizując Warszawską Triadę Biegową obserwujemy pewien trend. Na przykład Bieg Niepodległości jest bardzo chętnie wybierany przez biegaczy z całego kraju, a z kolei podczas Biegu Powstania Warszawskiego główną grupą są mieszkańcy stolicy. Natomiast zapraszamy wszystkich z każdych zakątków Polski. Ten bieg jest dla was, ale przede wszystkim ku pamięci powstańców warszawskich - podkreślił pracownik "Aktywnej Warszawy".

Każda osoba, która chce wziąć udział w tym sportowym wydarzeniu może skorzystać z kilku adresów w internecie.

- Zapraszam na stronę biegpowstaniawarszawskiego.pl czy też internetowe serwisy organizatorów wydarzenia. Polecam więc wizytę pod adresem: aktywnawarszawa.pl lub na profilu "Aktywnej Warszawy" na Facebooku, gdzie zamieszczane są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego wydarzenia - zakończył Bartłomiej Stępień.

Trasa każdej edycji biegu związana jest z symbolicznymi miejscami dla Powstania Warszawskiego, a meta zlokalizowana będzie przy ulicy Konwiktorskiej, gdzie w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu.

Piotr Wojtowicz