"Zoonoooc" w Płocku odbędzie się po raz dziesiąty!

2024-06-05 08:05:25(ost. akt: 2024-06-05 01:06:09)

Autor zdjęcia: PAP

Po raz 10. ogród zoologiczny w Płocku organizuje "Zoonoooc", czyli biwak pod namiotem połączony ze zwiedzaniem i niespodziankami dla najmłodszych gości. W tym roku wydarzenie zaplanowane jest od 28 czerwca wieczorem do 29 czerwca rano. We wtorek zgłaszali się już pierwsi chętni.
Jak poinformowało zoo w Płocku w programie tegorocznej "Zoonooocy", oprócz nocnego zwiedzania, przewidziane są m.in. pokazy zwierząt terrarystycznych, a także spotkania z opiekunami przy wybranych ekspozycjach oraz ognisko z akompaniamentem gitar i animacje dla dzieci, czy zabawa w parku linowym "Zoolandia".

Będzie też muzyczny pokaz światła i zimnych ogni, który - jak podkreślił płocki ogród - "po zmroku wygląda bardzo energetyzująco", nie zabraknie też ciekawych konkursów z nagrodami. "Ale przede wszystkim będzie mnóstwo dobrej zabawy, bo +Zoonoooc+ to zawsze wspaniała przygoda" - zaanonsowali wydarzenie organizatorzy.

Magdalena Kowalkowska z zoo w Płocku przypomniała w rozmowie z PAP, że w tym roku będzie to już 10. "biwak pod namiotem, połączony z nocnym zwiedzaniem ogrodu". "Idea jest wciąż ta sama. Chcemy zachęcić, zwłaszcza rodziny z dziećmi, do spędzenia wolnego czasu na łonie natury, do poznawania przyrody, dzikich zwierząt i ich zwyczajów. Jak zawsze obiecujemy wiele ciekawostek i wesołą zabawę. Zapraszamy na noc z 28 na 29 czerwca" - powiedziała.

Kowalkowska dodała, że już we wtorek płocki ogród zoologiczny odebrał pierwsze zgłoszenia chętnych do udziału w "Zoonooocy". "Planujemy gościć 999 osób. Rozeszła się już połowa biletów" - zaznaczyła.

Jak zwykle dla gości zoo w Płocku przygotowane zostanie pole namiotowe, przy czym wybór miejsca do spania będzie należał do samych uczestników, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, np. będzie to mógł być pawilon dydaktyczny. Każdy uczestnik musi we własnym zakresie zaopatrzyć się w namioty, karimaty, materace, koce oraz w śpiwory, jak również w latarki i płaszcze przeciwdeszczowe. Na terenie ogrodu dzieci muszą przebywać w towarzystwie rodziców lub opiekunów. Dostępne będą punkty gastronomiczne.

"Zoonoooc" organizowana jest w płockim zoo od 2013 r. Po dwuletniej przerwie z powodu pandemii koronawirusa impreza powróciła w 2022 r. Podczas jej wcześniejszych edycji, aby biwakować pod namiotem i zwiedzać nocą ogród, przyjeżdżali tam goście, w tym całe rodziny, ze wszystkich zakątków Polski, np. ze Szczecina, Poznania, Torunia, Lublina, Opola, Rzeszowa czy Nowego Sącza. Za sprawą gości z Norwegii, Wlk. Brytanii, a także z USA, a nawet z Chin, z czasem impreza stała się międzynarodowa.

Zoo w Płocku położone jest na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą. Ogród powstał w 1951 r. i obecnie zajmuje ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wiele rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Najstarszą mieszkanką jest pochodząca z USA aligatorzyca missisipijska o imieniu Marta, która w maju obchodziła 94. urodziny - to najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych Europy.

W płockim zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu. Od 2002 r. placówka należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W tym roku "Zoonoooc" objął honorowym patronatem prezydent Płocka, a partnerem wydarzenia jest samorząd Mazowsza.