To już 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału

2024-06-04 14:33:43(ost. akt: 2024-06-04 14:37:54)

Autor zdjęcia: Festiwal Kryminału

Spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, dyskusje i wykłady poświęcone literaturze i kryminalistyce oraz przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru składają się na program rozpoczynającego się w środę we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
W imprezie biorą udział autorzy tego gatunku z Polski i zagranicy. „W tym roku festiwal odwiedzą Jeffery Deaver - „ojciec” Lincolna Rhyme’a, A.J. Finn, którego debiutancka „Kobieta w oknie” wywołała spore zamieszanie w literackim świecie oraz – prosto zza naszej południowej granicy – Michal Sykora” – podkreśliła Ewa Dąbrowska z biura prasowego festiwalu.

Odbędą się również spotkania wokół książkowych premier Wojciecha Chmielarza, Katarzyny Gacek, Izabeli Janiszewskiej, Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, Julii Łapińskiej, Roberta Małeckiego i Jędrzeja Pasierskiego.

Autorzy kryminałów wezmą udział również w dyskusjach poświęconych temu gatunkowi literackiemu. Zaplanowano też blok wykładów z obszarów literatury i kryminalistyki.

Stałym elementem wrocławskiego festiwalu jest gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w ubiegłym roku. Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r.

O nagrodę powalczy w tym roku siedem powieści. Są to: „Półmistrz” Mariusza Czubaja, „Małomiasteczkowy” Tomasza Duszyńskiego, „Gangway” Grzegorza Dziedzica, „Czarny poniedziałek” Agnieszki Gracy, „Wisząca małpa” Juliusza Machulskiego, „Kat” Anny Potyry, „Milczenie” Marka Stelara.

Nazwisko zdobywcy tegorocznej nagrody zostanie ogłoszone w czasie gali, która odbędzie się w sobotę. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału potrwa do 9 czerwca. Źródło: PAP