Finał XXVII Parafiady Archidiecezji Warszawskiej

2024-06-04 09:09:58(ost. akt: 2024-06-04 09:19:41)

Autor zdjęcia: wikipedia/Adam81w - Praca własna

15 czerwca na obiektach sportowych Znicza w Pruszkowie odbędzie się 27. Parafiada Archidiecezji Warszawskiej. W programie finały Piłkarskiej Ligi Ministranckiej, zawody sportowe dla drużyn i zawodników indywidualnych, konkurs wiedzy liturgicznej, warsztaty, koncerty i pokazy.
Finał Piłkarskiej Ligi Ministrantów będzie ukoronowaniem meczów rozgrywanych przez cały rok w parafiach archidiecezji. Zmierzą się w nim drużyny piłkarskie z sześciu rejonów, w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa – uczniowie klas I-V, szkoła podstawowa – uczniowie klas VI-VIII i szkoła średnia.

W programie tegorocznej będą też m.in. konkurs wiedzy liturgicznej, bieg na 60 metrów i 400 metrów, skok w dal, żonglerka piłką, wyścigi rowerowe, pokazy sztuki cyrkowej i rozgrywki open w piłce nożnej, siatkówce i tenisie stołowym – czytamy w komunikacie Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.

Konkurencje indywidualne i zespołowe będą rozgrywane w czterech kategoriach – uczniowie klas I-V szkoły podstawowej, uczniowie VI-VII szkoły podstawowej, uczniowie klas szkół średnich i w formie otwartej dla młodzieży w różnym wieku i ich rodziców. Przez cały dzień dzieci i młodzież będą także mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach sztuki cyrkowej, w maratonie gier planszowych i w zabawach plastycznych.

Rejestracja zawodników w godzinach 9.30–10.30.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar o. Józef Joniec, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym. To tygodniowe święto sportu, kultury i wiary. Coroczny finał Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży stanowi największą taką imprezą w Europie. Co roku w finale bierze udział ok. 1,5 tys. uczestników z kilku państw.

W tym roku 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się 9-14 lipca w Warszawie. Wstępne zgłoszenia od grup z Polski przyjmowane są do 12 czerwca, a ostateczne do 30 czerwca.

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. Jedną z jego głównych aktywności jest coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży – po raz pierwszy w 1988 r. – do której wstępem są parafiady regionalne. Stowarzyszenie organizuje także letnie obozy parafiadowe, a także kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców.


red./PAP


bm