Niezwykle niebezpieczny upwelling - czy wiesz co to jest?

2024-05-31 12:07:01(ost. akt: 2024-05-31 12:16:08)

Autor zdjęcia: PAP

Podczas długiego weekendu urlopowicze mogą cieszyć się upalną i słoneczną aurą, jednak osoby odpoczywające nad polskim morzem nie wszędzie znajdą ciepłą wodę.
Zjawisko upwellingu na polskim wybrzeżu: upały i zimne morze

Podczas długiego weekendu urlopowicze mogą cieszyć się upalną i słoneczną aurą, jednak osoby odpoczywające nad polskim morzem nie wszędzie znajdą ciepłą wodę. W niektórych miejscach temperatura morza nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Winne temu zjawisku jest upwelling. Co warto o nim wiedzieć?

Upwelling na Bałtyku: co to takiego?

Upwelling to proces, w którym zimne wody z głębin wynoszone są na powierzchnię morza. Jest on spowodowany specyficznym kierunkiem wiatru – głównie ze wschodu i północnego wschodu – który ostatnio dominuje na polskim wybrzeżu.

Temperatura wody w różnych miejscach

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), najcieplejszą wodę, sięgającą 21 stopni Celsjusza, można znaleźć w Tolkmicku w Zalewie Wiślanym. W Trzebieży, Wolinie, Świnoujściu, Łebie i Pucku temperatura wody wynosi od 19 do 20 stopni. Niestety, nie całe wybrzeże cieszy się takimi temperaturami.

W środkowej i wschodniej części wybrzeża, jak w Darłowie, temperatura wody wynosi zaledwie 11 stopni, a w rejonie Władysławowa tylko 9 stopni Celsjusza. Ta duża różnica temperatur jest wynikiem działania upwellingu.

Bezpieczeństwo kąpieli w zimnej wodzie

Kąpiel w zimnej wodzie po długim opalaniu może prowadzić do szoku termicznego, co może być groźne dla zdrowia. Osoby planujące kąpiele powinny zwracać uwagę na lokalne warunki i temperaturę wody. Zaleca się unikanie długich kąpieli w zimnej wodzie po dłuższym opalaniu oraz stopniowe ochładzanie ciała przed wejściem do wody.

Prognozy na najbliższe dni

Prognozy meteorologiczne wskazują, że wschodni wiatr nad morzem utrzyma się do piątku. W sobotę wiatr zacznie zmieniać kierunek na północny, a następnie na zachodni, co powinno osłabić upwelling. Dzięki temu temperatura wody w Bałtyku powinna się wyrównać, co uczyni kąpiele bardziej komfortowymi w całym pasie nadmorskim.

Podczas wakacyjnego wypoczynku nad Bałtykiem warto być świadomym zjawiska upwellingu. Zachowanie ostrożności i odpowiednie przygotowanie do kąpieli pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zadbać o bezpieczeństwo podczas letniego relaksu.


źródło: o2.pl

bm