Stołeczne ZOO ogłosiło przetarg na budowę nowej małpiarni

2024-05-29 13:04:47(ost. akt: 2024-05-29 13:07:54)
Szympansica Lucy - 2009r.

Szympansica Lucy - 2009r.

Autor zdjęcia: PAP

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miast ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budynku nowej małpiarni w stołecznym zoo. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje propozycje do 6 czerwca.
W wytycznych przetargowych zaleca się rozebranie budynku starej małpiarni wraz z wybiegiem. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi nowy obiekt może być większy ale kształt nowego pawilonu należy dostosować do oryginalnej bryły z lat 50.

Cała małpiarnia obejmuje trzy moduły zgodne z kontynentalnym zasięgiem występowania: Ameryka Południowa, Afryka Środkowa, Azja Południowo-Wschodnia. W dwóch krainach - Ameryce Południowej iAzji - przed szybą ekspozycyjną będę baseny dla, odpowiednio, tapirów i kapibar.

Nowa małpiarnia ma mieć 4300 mkw. W trzech strefach zamieszkają różne gatunki małp. W części Ameryka Południowa - kapucynki i czepiaki, w części Afryki Środkowej - pawiany i koczkodany a w części Azja Południowo-Wschodnia - gibony i lutungi.

Na wybiegach zewnętrznych będzie egzotyczna roślinność, baseny i drewniane konstrukcje dla zwierząt. Wystrój każdej ze stref zostanie uzupełniony o wiszące z sufitów liny, naturalne pnie drzew i konary. Na parterze w szklanej elewacji będą kraty stalowe, w kolorze grafitowym, nawiązujące do klatek starej małpiarni, które stopniowo będą porastać pnączami.

W nowej małpiarni znajdą się również przestrzenie edukacyjne dla różnych gatunków gadów, płazów i bezkręgowców występujących na poszczególnych kontynentach.

Projekt ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Będzie uwzględniał także pomieszczenia socjalne, kuchnię dla zwierząt, pomieszczenie techniczne i toalety. Budynek ma być w pełni dostosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami.


red./PAP


bm