Premiera "You can fail! Porażka Show"

2024-05-29 08:58:47(ost. akt: 2024-05-29 09:03:05)

Autor zdjęcia: PAP

Z przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej historii - mówi Justyna Sobczyk, reżyserka "You can fail! Porażka Show". Premiera w stołecznym Teatrze Komedia - w sobotę.
Z przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej historii - mówi Justyna Sobczyk, reżyserka "You can fail! Porażka Show". Premiera w stołecznym Teatrze Komedia - w sobotę.

"Kiedy weszłam tu z wicedyrektorką Anetą Groszyńską i zobaczyłam widownię Teatru Komedia - tych pięćset miejsc, które pną się bardzo wysoko - to ten widok zaczął mi spędzać sen z powiek. Zastanawiałem się, jakiego rodzaju teatr zaproponować młodym ludziom, bo decyzję, że to ma być spektakl dla nastolatków, podjęliśmy już na początku" - wyjaśniła Justyna Sobczyk.

Przyznała, że "przypomniała sobie sytuacje, które grupują młodych ludzi w takiej ilości". "Pojawiły mi się skojarzenia z talent shows. To w takich sytuacjach ogromne rzesze młodych ludzi starają się przedostać przez jurorskie sito i wejść do gry" - mówiła. "W drugim etapie paru z nich zostaje, a reszta wraca do domu z poczuciem, że się do niczego nie nadaje" - wyjaśniła.

"Poczułam, że to może być grupa odbiorców naszego spektaklu i że możemy użyć właśnie takiego formatu teatralnego, czyli show, który jest atrakcyjny i zakłada uczestnictwo widzów" - powiedziała reżyserka, dodając, że "zależało jej na dodaniu krytycznej wobec tego świata narracji".

"Chciałam w przedstawieniu ukazać swoistą afirmację popełniania błędów. Z tego przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej historii" - podkreśliła Sobczyk. "Bo warto próbować ten swój głos znaleźć" - dodała.

Przypomniała, że "Magda Dubrawska, która napisała songi do spektaklu, opowiada w nich, jak została odrzucona przez szkołę muzyczną i jak dostała informację, że ma bardzo zły głos, i jak dopiero po czterdziestce założyła swój zespół muzyczny". "Na scenie pojawiają się ludzie, którzy są przykładem wybrania alternatywnej ścieżki, którzy kluczyli, ale w końcu robią to, co chcą" - wyjaśniła reżyserka.

W scenografii zawarto przesłanie spektaklu. W tle zawieszono dużą tablicę z napisem "You can". "Może tego nie widać, ale na scenie są porozrzucane obiekty z literami, które tworzą słowo +fail+. Bo główne przesłanie mówi: +ty możesz, masz prawo+" - wyjaśniła Sobczyk.

"Bardzo mi zależy na tym, żeby to przedstawienie wzmacniało młodych ludzi. Żeby po opuszczeniu teatru nasze krytyczne myślenie, odmawiające nam prawa do bycia takimi, jakimi jesteśmy, zmieniło się" - przekonywała reżyserka.

"Uważam, że jedno to jest treść tego przedstawienia, ale co jest bardzo ważne dużo jest w nim tekstów improwizowanych przez aktorów, wplatania przez nich osobistych historii" - mówiła. "Jest też dużo odniesień artystycznych, bo czerpię inspirację z już nieżyjącego niemieckiego reżysera Christopha Schlingensiefa, który pracował z osobami niepełnosprawnymi. Z kolei np. sekwencja +I'm sorry+ powstała z inspiracji performansem Oskara Dawidzkiego, a Błazenek jest postacią z animowanej bajki Pixara, którą praktycznie każdy zna" - wyjaśniła.

Justyna Sobczyk zaznaczyła, że "w ścieżkę dźwiękową spektaklu wpisano również karaoke". "Zakładam, że może widzowie dadzą się namówić na zaśpiewanie" - powiedziała.

Przedstawienie adresowane jest dla osób powyżej 12. roku życia.

"+You can fail! Porażka Show+ to komedia, na którą zapraszamy wszystkie osoby posiadające talent do niepowodzeń. To opowieść o grupie porażkowiczów, próbujących odwrócić wektor przegranej i bieg swojej historii. To teatralne show dla młodej widowni i dla tych dorosłych, którzy uważają, że ich życie pobiegło innym torem, niż planowali. Albo dla tych, którzy częściej zajmowali czwarte miejsce, niż stawali na podium" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Podkreślono, że "porażki bywają spektakularne, potrafią przejąć nad nami kontrolę, zalewając nas smutkiem, złością, rozgoryczeniem i wstydem".

"W naszym popisie talentów będą więc prowadzący, uczestnicy, gościnne gwiazdy i wybitne jury, z tą różnicą, że wszyscy byli, są lub kiedyś będą porażkowiczami (publiczności również przypadnie aktywna rola, bo wspólny śmiech pozwala pokonać bariery zakłopotania)" - napisano.

"Dlatego na scenie Komedii nie zobaczycie Lady Gagi, ale za to będzie Anna Łuczak. Nie zobaczycie Zendayi, ale będzie Martyna Peszkaya - nie znacie jej, ale przynajmniej się rymuje. Nie pojawi się Billie Eilish ani Dawid Podsiadło, ale będzie Dudek Kasia i Drózd Ania. Nie zobaczycie u nas Igi Świątek, ale będzie Marta Stańczyk, która nigdy nie grała w tenisa. Nie natkniecie się też na Dr Quinn, ale pojawi się Drag Queen, czyli Maciej +Gąsiu+ Gośniowski. Nie przyjdzie Maciej Musiał, bo nie musiał, ale muszą za to przyjść Orliński Aleksander i Pesta Maciej - też aktorzy. Nie będzie Jamesa Bonda, ale będzie Grzegorz Brandt. Jak widzicie, nie będzie u nas wielu polskich i zagranicznych gwiazd, które nie przyjęły zaproszenia. Ale najważniejsze, że będziecie Wy!" - podkreślono w zapowiedzi spektaklu.

"Zapraszamy na +You can fail! Porażka Show+, czyli teatralne świętowanie, obśmiewanie i oswajanie niepowodzeń!" - napisano na stronie Teatru Komedia.

Scenariusz spektaklu stworzyły Justyna Sobczyk i Iga Gańczarczyk we współpracy z zespołem aktorskim. Autorką i autorem scenografii są Magdalena Łazarczyk i Łukasz Sosiński, kostiumy zaprojektowała Wisła Nicieja, muzykę (wykonywaną na żywo) skomponowała Magda Dubrowska. Za reżyserię światła odpowiada Sebastian Klim, za choreografię Aleksandra Bożek-Muszyńska, za wideo Magdalena Mosiewicz. Materiały edukacyjne przedstawienia opracowała Justyna Czarnota, a reżyserce i zespołowi asystowała Maria Gustowska.

Pomysł, scenariusz i reżyseria - Justyna Sobczyk. Współautorką scenariusza, który powstał we współpracy z zespołem aktorskim oraz współpracowniczką dramaturgiczną jest Iga Gańczarczyk. Scenografię zaprojektowali Magdalena Łazarczyk i Łukasz Sosiński. Wykonanie scenografii - Piotr Szczygielski i Rafał Popis. Kostiumy zaprojektowała Wisła Nicieja. Muzykę na żywo wykonuje Magda Dubrowska. Za reżyserię światła odpowiada Sebastian Klim. Choreografię opracowała Aleksandra Bożek-Muszyńska. Wideo - Magdalena Mosiewicz.

Występują: Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Katarzyna Dudek, Maciej "Gąsiu" Gośniowski, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Maciej Pesta, Martyna Peszko i Marta Stańczyk.

Premiera - 1 czerwca o godz. 16 w Teatrze Komedia w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 2, 4, 8-9 i 11 czerwca.

Spektakl dla młodzieży "You can fail! Porażka Show" jest koprodukcją Teatru Komedia i Teatru 21.

"1 czerwca, podobnie jak rok temu, organizujemy przed Teatrem (od godz. 11 do 15.30) piknik sąsiedzki z okazji Dnia Dziecka, z bezpłatnymi plenerowymi atrakcjami, także tematycznymi - wokół porażek i spektaklu" - zapowiada Teatr Komedia.


red./PAP

bm