Poszerzony tunel kolejowy skróci czas przejazdu do Jeleniej Góry

2024-05-28 15:18:51(ost. akt: 2024-05-28 15:23:04)

Autor zdjęcia: PKP PLK

Od czerwcowej korekty rozkładu jazdy pociągi z Wrocławia do Jeleniej Góry pojadą o cztery minuty krócej - informują przedstawiciele PKP PLK. Dzięki przebudowie, która kosztowała 130 mln zł, przez tunel między Janowicami Wielkimi a Wojanowem będą mogły przejeżdżać dwa pociągi jednocześnie.
Jak podano, w czerwcowym rozkładzie jazdy przejazd na trasie Wrocław - Jelenia Góra skróci się o cztery minuty. Obecnie zajmuje on 2 godz. 21 minut.

"Przez 300-metrowy tunel równocześnie będą mogły przejechać pociągi w dwóch kierunkach. Większa przepustowość trasy pozwoli przewoźnikom zwiększyć liczbę kursów do stolicy Dolnego Śląska i w Karkonosze" - wyjaśnia Marta Pabiańska z biura prasowego PKP PLK.

Prace trwały 15 miesięcy i kosztowały 130 mln zł. Jak informują przedstawiciele spółki, objęły one poszerzenie i odnowienie wnętrza tunelu. Powstała tam nowa, żelbetowa konstrukcja.

Obrazek w tresci

"W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków wykonawca odnowił portale tunelu. Front od strony Wojanowa ma dodatkowe zabezpieczenia. Wykonano prace związane z odwodnieniem. W XIX-wiecznym obiekcie są nowe tory i sieć trakcyjna" - przekazała Pabiańska.

Z wykonawcą, firmą PORR, podpisano też umowę w ramach KPO na odnowienie dwóch mostów, czterech wiaduktów i ośmiu przejazdów. Koszt prac wyceniono na 125 mln zł. Źródło: PAP

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci