Trzy dni koncertów w Warszawie upamiętni Petera Brotzmanna

2024-05-27 16:25:36(ost. akt: 2024-05-27 16:26:36)

Autor zdjęcia: wikimedia

Trzy dni koncertów w warszawskim Pardon, To Tu upamiętni zmarłego w 2023 r. niemieckiego saksofonistę Petera Brotzmanna. Od 27 do 29 maja na scenie klubu wystąpi 15 muzyków, m.in. Hamid Drake, Joe McPhee, Mats Gustafsson i Stephen O'Malley.
W ciągu trzydniowej celebracji sztuki Petera Brotzmanna, na scenie Pardon, To Tu wystąpią artyści, którzy współpracowali z niemieckim saksofonistą i dla których inspiracją była jego sztuka i postawa etyczna. Dla warszawskiej publiczności zagrają: Hamid Drake, Caspar Brotzmann, Keiji Haino, Mette Rasmussen, Joe McPhee, Mats Gustafsson, Paal Nilssen-Love, Virginia Genta, Stephen O'Malley, Marino Pliakas, Rob Mazurek, Per-Ake Holmlander, Michael Wermuller, Jason Adasiewicz i Jan St. Werner.

Poza koncertami, których odbędzie się łącznie 21, zaplanowano także wystawę fotografii "Brotzmann, In My Focus", których autorem jest słoweński artysta Ziga Koritnik oraz pokazy filmów dokumentalnych: "Early Free and Fluxus (1964-1974)", "Soldier of the Road: A Portrait of Peter Brotzmann" (reż. Bernard Josse) i "The Peter Brotzmann Chicago Tentet: Concert for Fukushima" (reż. Pavel Borodin).

Najsłynniejszym albumem niemieckiego saksofonisty był, wydany w 1968 r. "Machine Gun", płyta-manifest artystyczny, nagrany w towarzystwie czołowych przedstawicieli europejskiej awangardy jazzowej. Album był reakcją Brotzmanna na wojnę w Wietnamie, studenckie protesty, tłumione przez policję na ulicach europejskich i amerykańskich miast. Jego muzyka, określana jako brutalna i radykalna, wyrażała "zgiełk czasu" i postawę etyczną, niezgodę na artystyczne kompromisy, oddanie sztuce.

Niemiecki artysta był częstym gościem w Pardon, To Tu. Po raz pierwszy zagrał na scenie klubu w 2013 r. przy akompaniamencie polskich muzyków. Trzy lata później to w warszawskim klubie świętował 75. urodziny pięciodniową "rezydencją artystyczną", do stolicy przyjechali wówczas tacy artyści jak Alexander von Schlippenbach, Han Bennink, John Edwards, Jason Adasiewicz czy Steve Noble. Po raz ostatni zagrał tu w lutym 2023 r.

Szczegółowy program "3 Nights in Tribute To Peter Brotzmann" dostępny jest stronie internetowej Pardon To, Tu.

PAP/red.