Unijne sztuczki przeciwko polskiemu rządowi

2024-05-22 13:18:45(ost. akt: 2024-05-22 13:35:07)

Autor zdjęcia: PAP

W kuluarach unijnych instytucji toczy się ukryta gra o polityczną przewagę. Europoseł Jacek Saryusz-Wolski ostro krytykuje działania Komisji Europejskiej, oskarżając ją o próby ingerencji w polskie demokratyczne wybory. Czy Europa rzeczywiście stosuje sztuczki przeciwko suwerennemu rządowi Polski?
Jacek Saryusz-Wolski, europoseł z Polski, ostro krytykuje Komisję Europejską za próby ingerencji w polskie demokratyczne wybory. W ostatniej rozmowie z portalem wPolityce.pl, Saryusz-Wolski stwierdził, że celem tych działań było wspieranie zmiany rządu w Polsce.

„Chodziło o to, aby zaingerować w polskie demokratyczne wybory, by wesprzeć zmianę polskiego rządu. I inaczej tego wszystkiego odczytać nie można” - powiedział Saryusz-Wolski.

Wiceszefowa KE, Viera Jourova, oświadczyła, że nie ma już naruszeń praworządności w Polsce. Zaproponowała również wycofanie wniosku dotyczącego procedury z art. 7 wobec Polski. Ta zmiana stanowiska spotkała się z ostrą reakcją Saryusza-Wolskiego, który uważa takie działania za niedopuszczalne i oburzające.

Saryusz-Wolski nie tylko krytykuje działania KE wobec Polski, ale również analizuje sytuację dotyczącą paktu migracyjnego. Jego zdaniem, rewizja tego paktu jest możliwa, zwłaszcza w kontekście zmiany stanowisk państw członkowskich. Wskazuje na zmieniające się otoczenie polityczne, jak na przykład deklaracje nowego rządu Holandii o wycofaniu się z polityki migracyjnej. To potencjalnie otwiera nowe możliwości dla krajów sprzeciwiających się temu paktowi.

Jacek Saryusz-Wolski nie pozostawia również suchej nitki na rządzie Tuska, oskarżając go o hipokryzję i zmienność stanowisk. Przypomina o wcześniejszych komentarzach Tuska, które sugerowały presję na Polskę w kwestii migracji.

Ostatecznie, Saryusz-Wolski podkreśla konieczność ochrony suwerenności państw członkowskich wobec narzucanych decyzji z zewnątrz. Jego słowa odzwierciedlają głębokie zaniepokojenie w Polsce wobec narastającej ingerencji ze strony instytucji unijnych.

Artykuł ten ukazuje głos jednego z prominentnych polityków polskich wobec aktualnej sytuacji politycznej w Europie. Jego opinie rzucają nowe światło na kontrowersyjne działania KE i wywołują pytania dotyczące prawdziwych intencji Unii Europejskiej wobec Polski. Czy to tylko próba ingerencji w demokratyczne procesy? Czy może istnieje głębszy konflikt ideologiczny, który prowadzi do podziałów wewnątrz Unii? Odpowiedzi na te pytania mogą kształtować przyszłość zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej.


źródło: wPolityce.pl, niezależna.pl


bm