Prof. Daniel Gryko z Polsko-Francuską Nagrodą Naukową

2024-05-20 18:37:49(ost. akt: 2024-05-20 18:41:48)

Autor zdjęcia: PAP

Prof. Daniel Gryko Instytut Chemii Organicznej PAN wraz z prof. Denisem Jacqueminem zdobyli Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz francuską Akademię Nauk. Naukowcy otrzymają po 15 tys. euro.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz francuska Akademia Nauk przyznaje nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej.

Prof. Daniel Gryko i prof. Denis Jacquemin (Université de Nantes i Institut Universitaire de France) zostali nagrodzeni za prace nad syntezą organiczną i obliczeniami kwantowo-mechanicznymi barwników. Oparta na uzupełniających się kompetencjach w zakresie syntezy organicznej i chemii obliczeniowej, ich współpraca przyniosła efekt w postaci wysokowydajnych barwników fluorescencyjnych. Prowadzone przez nich badania pozwoliły nie tylko dokonać znaczących postępów w dziedzinie materiałów luminescencyjnych, ale także odkryć nowe związki aromatyczne i przewidzieć ich właściwości fotofizyczne jeszcze przed syntezą. Potencjalne zastosowania tych nowych barwników są liczne i mogą obejmować kopolimery o małej przerwie pasmowej, tranzystory organiczne, ogniwa słoneczne, diody emitujące światło w bliskiej podczerwieni i wiele innych. Kolejnym celem ich badań będzie osiągnięcie 20 proc. efektywnej emisji w bliskiej podczerwieni.

"Nauki na światowym poziomie nie da się uprawiać w izolacji. Dlatego jako Fundacja na rzecz Nauki Polskiej inicjujemy przedsięwzięcia, które mają na celu stymulowanie i podkreślanie wagi międzynarodowej współpracy naukowej. Polsko-Francuska Nagroda Naukowa, która nosi imię tak wspaniałych uczonych jak Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie, wpisuje się w długą tradycję współpracy pomiędzy Polską a Francją i mam nadzieję, że będzie służyć jej dalszemu rozwijaniu i pogłębianiu" – powiedział prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej cytowany w komunikacie przesłanym do mediów.

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa jest przyznawana co dwa lata. W edycji 2024 do konkursu zgłoszono 29 nominacji. Wyboru laureatów dokonało jury złożone z wybitnych uczonych z Francji i Polski. Wysokość nagrody wynosi 15 tys. euro dla każdego z laureatów. Nagroda jest finansowana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Fundację im. Zygmunta Zaleskiego.

Nagroda została ustanowiona w 2019 r. przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji (MESRI) oraz francuską Akademię Nauk z okazji Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Dotychczas uhonorowano trzy pary współpracujących ze sobą uczonych z Polski i z Francji.

Wręczenie nagrody laureatom trzeciego konkursu odbędzie się w Warszawie jesienią.


PAP


bm