Premiera pierwszego filmu dokumentalnego o muzyku Marku Bilińskim

2024-04-24 08:12:12(ost. akt: 2024-04-24 08:13:11)

Autor zdjęcia: mat.pras.

W Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" 25 kwietnia odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. "Marek Biliński - życie jest muzyką" w reż. Grzegorza Brzozowicza - poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury. Jest to pierwszy film dokumentalny o pionierze polskiej muzyki elektronicznej.
Jak wyjaśniono, Narodowe Centrum Kultury (NCK), zrealizowało dokument o życiu i twórczości pioniera polskiej muzyki elektronicznej w 2023 r. - dla uczczenia jego 70. urodzin. Z kolei w 2024 r. mija 40. rocznica wydania najpopularniejszego albumu Marka Bilińskiego pt. "E?mc2". Po pokazie filmu zaplanowano spotkanie z muzykiem, reżyserem, oraz ekspertami w dziedzinie muzyki elektronicznej Jerzym Kordowiczem i Markiem Horodnicznym, które prowadzi red. Marcin Kusy.

Przypomniano, że "Marek Biliński ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu i mimo angażu w tamtejszej filharmonii zamienił życie filharmonika na niepewny los rockmana". "Zafascynowany w latach 70. instrumentami elektronicznymi, które dopiero co wkroczyły do muzyki rozrywkowej, postanowił poświęcić się poszukiwaniu nowych brzmień. Początkowo występował w zespołach rockowych (Heam, Bank) oraz akompaniował gwiazdom estrady (m.in. Halinie Frąckowiak)" - czytamy o artyście.

"W latach 80. rozpoczął karierę solową, stając się błyskawicznie główną postacią nowej sceny. Jego debiutancki album +Ogród króla świtu+ zyskał wielką popularność, a instrumentalny utwór +Ucieczka z tropiku+ stał się wielkim przebojem pamiętanym do dziś" - napisano na stronie NCK. Wyjaśniono, że "w kolejnych latach Marek Biliński tworzył multimedialne spektakle, występował w filharmoniach i w plenerach przed wielotysięczną widownią, a także był wykładowcą na Akademii Muzycznej w Kuwejcie".

"Film +Życie jest muzyką+ to także opowieść o historii powojennej Polski. Wykorzystując materiały z epoki reżyser pokazuje zasiedlenie Ziem Odzyskanych, propagandę sukcesu epoki Edwarda Gierka, fenomen festiwalu w Jarocinie czy czasy +wolnego+ handlu lat 90. Ważną częścią filmu są archiwalia, zarówno zdjęcia jak i filmy, dokumentujące najważniejsze występy Marka Bilińskiego" - czytamy w zapowiedzi pokazu.

Jak zaznaczono, w filmie pojawiają się znane postacie polskiej kultury, jak: Agnieszka Duczmal, Aleksander Maliszewski, Halina Frąckowiak, Jerzy Kordowicz oraz członkowie zespołu Heam. "Szczególne wrażenie robią wypowiedzi Walerii Bilińskiej, 97-letniej matki bohatera filmu" - napisano.

"Istotnym elementem filmu jest sama muzyka Marka Bilińskiego, która rozbrzmiewa przez cały czas" - podkreślono w zapowiedzi.

Scenariusz i reżyseria - Grzegorz Brzozowicz. Producentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury, a koproducentem - Telewizja Polska SA.

Premiera filmu "Marek Biliński - życie jest muzyką" - 25 kwietnia o godz. 19 w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy".(PAP)