Prapremiera "Niezwykłej historii Sebastiana Van Pirka" w Teatrze Lalek Guliwer

2024-04-03 10:08:29(ost. akt: 2024-04-03 10:09:21)

Autor zdjęcia: PAP/Jerzy Woropiński

Teatr Lalek Guliwer 6 kwietnia opanują wampiry, a dokładniej Sebastian Van Pirek z rodziną. Na Dużej Scenie widzowie będą mieli okazje zobaczyć prapremierę sztuki "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" Marcina Wichy według jego własnej książki - poinformowała PAP Agnieszka Evans z teatru.
Jak wyjaśniła, "Niezwykłą historię Sebastiana Van Pirka" wyreżyseruje czeski reżyser i scenograf Marek Zakostelecky.

"Jest to spektakl o chłopcu, który szuka swojego miejsca na świecie. To jest taka prosta, bardzo piękna historia" - wyjaśnił reżyser, cytowany w informacji. "Kiedy zaczęliśmy myśleć o adaptacji najlepszą formą wydał nam się musical dla dzieci. Mogę więc obiecać, że w tym spektaklu będzie naprawdę dużo świetnych piosenek. Robimy spektakl nie tylko dla dzieci, ale też dla całej rodziny" - zapowiedział Marek Zakostelecky.

"Jak tu być wampirkiem bez kłów? Straszyć czy śmieszyć? I co powiedzą rodzice, gdy odkryją, że młody Sebastian woli dowcipkować, niż czaić się w ciemnościach? Że nie znosi wątróbki, a lubi rzodkiewki i sałatę?" - czytamy w przesłanej informacji.

"Poznajcie Sebastiana Van Pirka (z tych Van Pirków). Wampirka, który musi udowodnić całemu światu, że zasłużył na miano monstrum wprost z powieści grozy. Tak przynajmniej chciałaby jego rodzina. Jednak Sebastian ma inne zdanie" - napisano. "Czy znajdzie własne miejsce w świecie pełnym popłochu i przestrachu?" - dodano w zapowiedzi.

Spektakl na podstawie książki laureata Nagrody Nike Marcina Wichy "to opowieść o samoakceptacji, do której czasem trzeba dojść długą i pokrętną drogą". "Błyskotliwy, wampirzy humor łączy się tutaj z mądrą lekcją na temat przyglądania się sobie. Nawet jeśli w lustrze nie pojawiają się długo wyczekiwane kły" - napisano w informacji o spektaklu.

Tekst i adaptacja – Marcin Wicha. Reżyseria i scenografia – Marek Zakostelecky. Opracowanie muzyczne i kompozycja piosenek - Martin Husovsky. Ruch sceniczny opracował Błażej Twarowski. Przygotowanie wokalne - Adrian Wiśniewski. Charakteryzacja – Liv Buczak, Kobalt Nogowsk. Za reżyserię świateł odpowiada Damian Pawella.

Występują: Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Izabela Zachowicz, Honorata Zajączkowska, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Maciej Owczarzak, Jakub Szlachetka (gościnnie, w roli tytułowej) i Adam Wnuczko.

Prapremiera "Niezwykłej historii Sebastiana Van Pirka" - 6 kwietnia o godz. 17 na Scenie Dużej Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 7 oraz 9-14 kwietnia.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski