Tradycja z nowoczesnością, czyli Tęcza na Żoliborzu

2024-04-02 10:27:18(ost. akt: 2024-04-02 10:52:10)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz kino przygotowuje się na kolejny etap swojej historii – by stać się kulturalnym sercem Żoliborza.
Nowe kino Tęcza będzie łączyło tradycję z nowoczesnością i klimat kinematografii analogowej z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej. Po ukończeniu wszystkich prac, budynek będzie pełnił funkcję kulturalnego centrum filmowego, otwartego i przyjaznego dla wszystkich miłośników kina.

Jaka będzie nowa Tęcza?
Jednym z kluczowych elementów przebudowy jest nowoczesna sala kinowa wyposażona w najnowocześniejsze systemy audiowizualne. Sala będzie mogła pomieścić 145 widzów, a system dźwięku Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran sprawią, że oglądanie filmów stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich kinomanów. Jednak mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza nie zrezygnuje z kinowych tradycji – nadal będzie można cieszyć się projekcjami filmów z taśmy.

Projektanci i autorzy projektu, Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC, podkreślają, że ich celem było nie tylko zachowanie dziedzictwa architektonicznego budynku, lecz także przystosowanie go do nowoczesnych potrzeb i standardów dostępności.

Kino Tęcza będzie miejscem inkluzywnym, ma zapraszać zarówno mieszkańców, jak i twórców. Ta idea znajduje odzwierciedlenie również w architekturze – foyer oraz kawiarnia od frontu będą przedłużeniem ulicy. Budynek będzie także w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a z myślą o osobach z dysfunkcjami ruchu i słuchu uwzględniono w nim pętle indukcyjne.

Co dalej?
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, posiadając już projekty wykonawcze, wystąpiło o pozwolenie na budowę. W kolejnym kroku przystąpi do procedury wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu. Otwarcie budynku kina Tęcza planowane jest na 2027 rok.

Miejsce kameralnych wydarzeń kulturalnych
Nowe kino Tęcza nie będzie jedynie miejscem projekcji filmów, ale także centrum kulturalnym, w którym odbywać się będą wystawy, koncerty, spotkania autorskie czy warsztaty. Funkcjonalne foyer oraz dziedziniec latem staną się miejscem spotkań mieszkańców Żoliborza i wszystkich miłośników kultury.

Kino Tęcza będzie również otwarte na współpracę z lokalnymi artystami i twórcami, oferując im przestrzeń do prezentacji swoich dzieł, przedsięwzięć oraz organizacji wydarzeń artystycznych. Współpraca z lokalnymi talentami wpisuje się w filozofię kina Tęcza jako miejsca otwartego na lokalną społeczność i wspierającego rozwój kulturalny dzielnicy.

UM Warszawa