Wspólne oświadczenie po polsko-ukraińskich konsultacjach: oba kraje łączy wyjątkowe partnerstwo
2024-04-01 09:49:45(ost. akt: 2024-04-01 09:50:46)
Polskę i Ukrainę łączy wyjątkowe partnerstwo. Będziemy dążyć do znalezienia długoterminowych rozwiązań dzielących nas obecnie wyzwań - czytamy we wspólnym oświadczeniu premierów Donalda Tuska i Denysa Szmyhala po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych. Podkreślono też nieustające wsparcie Polski dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją.
W czwartek w Warszawie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których odbyły się spotkania przedstawicieli wielu resortów z obu państw, a także bilateralne spotkanie premierów Tuska i Szmyhala. Po spotkaniu premierzy podpisali wspólne oświadczenie, które w formie anglojęzycznej zostało następnie opublikowane na stronach rządowych.
Jak czytamy, podczas konsultacji obie strony podkreśliły "specjalne partnerstwo" łączące Polskę i Ukrainę, a także solidarność i historyczne związki obu narodów. W oświadczeniu podkreślono także nieustające wsparcie Polski dla ukraińskich sił zbrojnych broniących kraju przed rosyjską inwazją. Jak dodano, Polska nieustannie wspiera dążenia Ukrainy do przywrócenia jej kontroli nad całością uznanego międzynarodowo terytorium.
Obie strony zaapelowały do społeczności międzynarodowej o dalsze wspieranie Ukrainy wszelką konieczną pomocą militarną, a także wykorzystanie dla wsparcia Ukrainy zamrożonych na Zachodzie rosyjskich aktywów.
W komunikacie obie strony zgodziły się, że będą aktywnie współpracować w procesie powojennej odbudowy Ukrainy. W oświadczeniu nawiązano również do kwestii handlu i tranzytu produktów rolnych między Polską a Ukrainą, a także niestabilnej sytuacji na polskim i innych europejskich rynkach tych produktów. "Strony potwierdziły trwające wysiłki mające na celu wprowadzenie efektywnych środków dla blokady importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi, jako potrzebnego środka do zdjęcia presji z unijnych rynków rolnych" - czytamy.
Jak wskazano, strony zgodziły się, że procesy liberalizacji handlu między Ukrainą a rynkami UE powinny przebiegać w taki sposób, by miały pozytywny wpływ zarówno na Polskę i inne państwa członkowskie UE, jak również samą Ukrainę, i nie destabilizowały ich rynków. Jak czytamy, obie strony zgadzają się również, że konieczny jest "dalszy dialog oparty na wzajemnym zrozumieniu" w kwestii przepływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski.
W trakcie spotkania, obie strony ustaliły, że wymiana handlowa powinna być zbalansowana, i obopólnie korzystna dla producentów rolnych, w obydwu krajach. Wskazano, że obie strony podjęły wiele wysiłków w celu ustanowienia uczciwych zasad handlu.
Zgodzono się, że trzeba podjąć dalsze kroki w poszukiwaniu rozwiązania satysfakcjonującego obydwie strony, takiego jak weryfikacja i kontrola przewożonych produktów rolnych. Ministrowie odpowiedzialni za rolnictwo i handel obydwu stron będą kontynuowali współpracę na tym polu.
Potwierdzono gotowość do znalezienia porozumienia związanego m.in. z zapewnianiem kontroli na granicy oraz współpracy organów kontrolujących obydwu stron.
Wskazano również na zainteresowanie obu stron rozszerzeniem współpracy w energetyce i rozwoju wspólnych projektów, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Strony zgodziły się również, że Polska podejmie działania zmierzające do zwołania Pierwszej Konferencji Międzyrządowej między Unią Europejską a Ukrainą nie później niż w czerwcu tego roku.
Strony zgodziły się również na intensyfikację współpracy w prowadzeniu poszukiwaniach, ekshumacji i innych działań dotyczących "ofiar konfliktów, represji i zbrodni popełnionych na terenach RP i Ukrainy", a także na intensyfikację współpracy mającej na celu zagwarantowanie praw polskiej mniejszości w Ukrainie i ukraińskiej w Polsce.
W komunikacie czytamy również, że obie strony wspierają członkostwo Ukrainy w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zapowiedziano też m.in. podjęcie starań dla przygotowania umowy międzyrządowej ws. współpracy w zwalczaniu przestępczości.
Zapowiedziano ponadto, że władze Polski i Ukrainy będą dążyć do znalezienia długoterminowych rozwiązań wyzwań dzielących obecnie oba państwa; strony zgodziły się, że kolejne konsultacje międzyrządowe w analogicznym formacie zostaną zorganizowane w Kijowie w 2025 roku.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez