Na Dworcu Zachodnim w Warszawie przebito tunel łączący Wolę z Ochotą

2024-04-01 17:00:00(ost. akt: 2024-03-29 10:09:26)

Autor zdjęcia: PKP

W czwartek na Dworcu Zachodnim koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym. Tym samym w grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.
Zgromadzeniu w tunelu dziennikarze najpierw usłyszeli głośne uderzenia. Po kilku chwilach ziemia zaczęła się osuwać, a w ścianie powstała mała wyrwa, w której ukazała się łyżka koparki. Tym samym na remontowanym Dworcu Zachodnim tunel podziemny łączący perony kolejowe i dwie sąsiednie dzielnice stał się całością. Kolejarze połączyli nowo budowaną halę dworcową i podziemny łącznik z istniejącym starym przejściem podziemnym.

Pasażerowie zyskają dogodne dojście do pociągów, a mieszkańcy nowe połączenie Woli z Ochotą. Nowe przejście będzie szersze i dłuższe, dzięki czemu znajdzie się w nim miejsce na lokale usługowe, gastronomiczne, kasy i poczekalnie.

"Dla pasażerów tunel będzie dostępny w grudniu 2024 r., kiedy większość tej inwestycji będzie już się kończyła. Zakładam, że wtedy ten tunel zostanie uruchomiony" – powiedział prezes PKP PLK Piotr Wyborski.

Zaznaczył, że jest to termin udostępnienie tunelu od strony Woli. Zostanie jeszcze część od strony Ochoty, związana z segmentem Tramwajów Warszawskich.

W tej chwili, jak przekazali kolejarze, na dworcu budowane są perony 1, 2 i 3, a nad nimi zadaszenie. Od czerwcowej korekty rozkładu jazdy podróżni będą mogli skorzystać już ze wszystkich peronów. Gotowa jest konstrukcja nowego budynku dworca od strony ul. Tunelowej. W środku prowadzone są prace wykończeniowe.

W obrębie stacji układane są nowe tory i elementy sieci trakcyjnej. Montowane są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Na zmodernizowanych peronach 4-8 działają windy.

"Przed Wielkanocą planowane jest uruchomienie windy technicznej od strony Alei Jerozolimskich, co będzie ułatwieniem dla pasażerów z ciężkim bagażem, wózkami dziecięcymi i osób z ograniczoną możliwością poruszania się" – zapewnili kolejarze.

Po przebudowie wszystkie perony na Dworcu Zachodnim będą zadaszone. Ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji i szerokie przejścia ułatwią dostęp do pociągów. Łatwiejsze będzie łączenie podróży koleją z komunikacją miejską. Bezpieczne zarządzanie ruchem kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe. Zakończenie układania torów i przebudowy peronów przewidziano w połowie 2024 r. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk