Po Świętach rozpoczną się szczepienia lisów w lasach

2024-03-28 15:47:01(ost. akt: 2024-03-28 13:55:17)

Autor zdjęcia: pix

W dniach 4–17 kwietnia 2024 r. na obszarze całego województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, która jest kontynuacją szczepień z lat ubiegłych.
Na Mazowszu rośnie liczba przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolno żyjących, takich jak lisy, jenoty czy sarny.

Przodują lisy – na 28 przypadków stwierdzonych pod koniec czerwca zeszłego roku 25 dotyczyło właśnie ich, a pozostałe jenota, sarny i nietoperza. Sytuacja jest jednak dynamiczna.

W związku z tym na obszarach zagrożonych wprowadzono zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także zakaz organizowania polowań i odłowów. Zwierzęta domowe i gospodarskie muszą przebywać na zamkniętych wybiegach bądź na ogrodzonym terenie.

Monitoring bierny stanowi najważniejsze źródło informacji na temat występowania tej choroby. Warto też przypominać właścicielom psów, że za ich niezaszczepienie przeciw wściekliźnie grozi mandat w wysokości do 500 zł. Informacje o aktualnej sytuacji epizootycznej znajdują się na stronie internetowej www.wiw.mazowsze.pl