Prawie 168,5 mln zł na ochronę zabytków. Znamy wyniki I naboru

2024-03-28 12:19:38(ost. akt: 2024-03-28 12:21:38)

Autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński

Prawie 168,5 mln zł zostanie przekazanych na realizację 458 zadań, które w tym roku otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru programu "Ochrona zabytków". Wnioskodawcy mają możliwość składania odwołań do 7 kwietnia - podało MKiDN.
Na stronie MKiDN podkreślono, że "ochrona polskich zabytków jest jednym z priorytetów Ministerstwa". "W ramach programu finansowane są prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Istotą programu jest różnorodność podmiotów składających wnioski, zabytków włączanych do programu, jak i charakteru prac, które można w jego ramach realizować" - napisano.

W ramach I naboru dofinansowanie otrzymały m.in.: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na realizację projektu "Tarnowskie Góry, Zabytkowa Kopalnia Srebra, (1526 r.): remont obudowy szybu Żmija" – 1 mln 948 tys. zł; Archidiecezja Gnieźnieńska na realizację projektu "Gniezno, katedra pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha (X w.): konserwacja i restauracja Konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz postaci klęczących podtrzymujących relikwiarz - etap III" – 1 mln 345 tys. zł; Muzeum Ziemi Wiśnickiej na realizację projektu "Nowy Wiśnicz, zespół zamkowy (1370 r.): remont ratunkowy przejścia podziemnego pod zamkiem" – 1 mln 120 tys. zł.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby i coraz większe zainteresowanie wnioskodawców budżet programu jest systematycznie zwiększany. W ubiegłym roku łączna kwota przeznaczona na realizację projektów wyłonionych w wyniku I naboru oraz po rozpatrzeniu odwołań wyniosła ponad 234 mln zł.

"Do 31 marca trwa jednocześnie nabór do II edycji programu na refundację prac wykonanych w latach 2021-2023" - przekazano. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska