12 osób zatrzymanych w Otwocku ws. płatnej protekcji

2024-03-28 11:42:42(ost. akt: 2024-03-28 11:42:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: policja

Komenda powiatowa policji w Otwocku poinformowała w czwartek, że mundurowi zatrzymali 12 osób w sprawie dotyczącej płatnej protekcji. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty korupcyjne, a wobec dwóch głównych podejrzanych prokurator wnioskował do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu.
Zatrzymania odbyły się na terenie Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego oraz powiatu otwockiego.

Policjanci zaznaczyli w komunikacie, że od kilku miesięcy pracowali nad sprawą dotyczącą płatnej protekcji, w której mogli uczestniczyć pracownicy jednego z otwockich szpitali. "Mieli oni wystawiać zaświadczenia potwierdzające odbycie przez skazanych zastępczej kary ograniczenia wolności w postaci prac na cele społeczne oraz wyłudzać poświadczenia nieprawdy przez wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego" - przekazali w komunikacie.

Poinformowali, że mundurowi zatrzymali dwóch pracowników jednego z otwockich szpitali. Byli to mężczyźni w wieku 54 i 45 lat. Obaj usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące biernej płatnej protekcji oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego. Mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

W trakcie przeszukania domu 54-latka, policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 17 000 złotych oraz 1500 dolarów. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym w stosunku do znalezionej gotówki.

Policjanci przeszukali również pomieszczenia zajmowane przez zatrzymanych w szpitalu. Zabezpieczyli różnego rodzaju dokumentację oraz komputery.

10 zatrzymanych osób usłyszało zarzuty dotyczące czynnej płatnej protekcji. Większość z zatrzymanych przyznała się do winy oraz złożyła wyjaśnienia. Zastosowano wobec nich policyjny dozór.

Głównych podejrzanych Sąd Rejonowy w Otwocku objął dozorem połączonym z zakazem kontaktowania się z innymi podejrzanymi.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska