W weekendy Trakt Królewski będzie deptakiem

2024-03-28 09:10:20(ost. akt: 2024-03-28 08:22:01)

Autor zdjęcia: PAP

Stołeczny ratusz poinformował, że od najbliższego wielkanocnego weekendu warszawiacy i turyści będą mogli skorzystać z deptaku na Trakcie Królewskim na odcinku między rondem de Gaulle'a a placem Zamkowym.
Zmiany będą wprowadzane w każdą kolejną noc z piątku na sobotę, pierwszy raz w nocy z 29 na 30 marca. Na zamkniętym dla ruchu odcinku będą mogli poruszać się wyłącznie piesi i rowerzyści. Podstawowa organizacja ruchu będzie przywracana w poniedziałki przed świtem.

Z weekendowego deptaku będzie można korzystać końca października (we wrześniu i październiku na odcinku od Świętokrzyskiej do placu Zamkowego). Trakt będzie udostępniany także w czasie świąt i dłuższych weekendów, – m.in. w okresie Świąt Wielkanocnych (do 1 kwietnia), weekendu majowego (od 1 do 5 maja), Bożego Ciała (od 30 maja do 2 czerwca) i w Święto Wojska Polskiego (od 15 do 18 sierpnia).

Na wszystkich wlotach deptaku będą ustawiane betonowe bariery. Kierowcy przejadą ulicą Świętokrzyską przez skrzyżowanie z Nowym Światem – bez możliwości skrętu.

"Wjazd uprawnionych pojazdów każdorazowo będzie odbywał się ulicami Tokarzewskiego-Karaszewicza lub Bednarską. Na tej drugiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy i zakaz zatrzymywania się" – wyjaśnił ratusz.

W czasie funkcjonowania weekendowego deptaku na Trakcie Królewskim na objazdy będą kierowane autobusy komunikacji miejskiej. Inaczej pojadą linie: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44.

Linia 106 w kierunku pętli Ostroroga ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego i Królewską; w stronę Mariensztatu przez plac Małachowskiego i ulice: Kredytową, Jasną i Świętokrzyską. Autobusy 111 pojadą w obu kierunkach: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską. Podobnie linie 128 i 175 – w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską.

Autobusy linii: 116, 180, 503 w stronę Chomiczówki i Konwiktorskiej pojadą ulicami: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską. W drodze powrotnej do Wilanowa i na Natolin na plac Piłsudskiego wjadą ulicą Wierzbową. Następnie Królewską dotrą do Marszałkowskiej, przejadą przez rondo Dmowskiego, skręcą w Aleje Jerozolimskie, a dalej przez Bracką i plac Trzech Krzyży dojadą do swoich tras.

Linie 222 i 518 zamienią się pętlami. Autobusy linii 222, jadące ze Spartańskiej, skończą kursy na placu Trzech Krzyży, a 518 z ulicy Miodowej skręcą w Senatorską i przez plac Bankowy dojadą do pętli przy ulicy Bielańskiej.

Linia 178 w stronę Konwiktorskiej pojedzie ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, przez plac Małachowskiego, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską. W przeciwnym kierunku: przez Senatorską, Wierzbową, plac Piłsudskiego, Królewską do Marszałkowskiej. Autobusy linii 128 i 175 w obie strony będą jeździły ulicami Marszałkowską i Królewską.

Trasę zmieni również nocna linia N44. W stronę Zajezdni Żoliborz pojedzie przez ulice: Marszałkowską, Królewską, plac Piłsudskiego, Focha, Moliera i Senatorską, a w drodze powrotnej przez Wierzbową.

Warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich przygotowują się do remontu nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia. Choć wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał osiem miesięcy na przeprowadzenie wszystkich prac to ich główna część planowana jest w wakacje. W czasie pracy związanych z wymianą nawierzchni między Królewską a placem Zamkowym ruch będzie całkowicie wstrzymany. (PAP)

mas/ joz/