Wycieczka za miasto. Poznaj skarby Mazowsza!

2024-04-01 13:00:00(ost. akt: 2024-03-29 10:03:19)

Autor zdjęcia: PAP

W sercu Polski, na Mazowszu, ukryte są niezwykłe miejsca, o bliskości których nie zawsze zdajemy sobie sprawę odwiedzając stolicę. Czasami trzeba zjechać z utartego szlaku, aby odkryć ukryte skarby, które skrywają w sobie historię i niepowtarzalny charakter.
Mazowsze to kraina, która zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazów, które przybierają formę malowniczych lasów, jezior i pól. To tutaj, w zacisznych zakątkach, można odnaleźć zapomniane dwory, tajemnicze zabytki i nieodkryte dotąd szlaki. Ich puls bije w rytmie niezliczonych opowieści, które czekają, aby zostały odkryte.

Oto 10 niezwykłych miejsc Mazowsza i Warszawy, które warto odwiedzić:

1. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu stanowi fascynującą podróż w czasie po tradycyjnych mazowieckich wsiach. Położone na malowniczym styku rzek Skrwy i Sierpienicy, to niezwykłe muzeum prezentuje bogactwo architektury wiejskiej sprzed wieków na ponad 60 hektarach otwartej przestrzeni.

Spacerując po obszarze parku etnograficznego, odnajdujemy ponad 70 autentycznych chat, budynków gospodarczych, przemysłowych, sakralnych, a także zespołów dworskich i karczemnych. Mamy także możliwość zwiedzenia wnętrz Galerii Rzeźb i Powozowni, które ukazują nie tylko architektoniczne dziedzictwo, ale również sztukę i rzemiosło.

Fot. PAP

Na zwiedzających, którzy chcą poznać różnorodność życia wiejskiego czeka prawdziwy skarbiec historii, m.in. drewniany kościół z XVIII wieku przeniesiony z Drążdżewa, malowniczy drewniany młyn wiatrowy czy chłopskie zagrody z XIX i XX wieku. Nie brakuje także karczmy z kuźnią, chałupy kowala z XVIII wieku czy drewnianego dworu z Uniszek Zawadzkich. Zaledwie rzut oka na mapę skansenu wystarczy, aby zorientować się, że miejsce to oferuje wiele godzin fascynującego spaceru. Ekspozycja zorganizowana jest w bardzo charakterystycznej dla tej części Polski formie wsi rzędowej.

Wspaniałym uzupełnieniem dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest Muzeum Małego Miasta w pobliskim Bieżuniu, które przeniesie nas do kultury niewielkich miasteczek z II połowy XIX wieku. Cała ta podróż przez czas i przestrzeń odsłania nie tylko architektoniczne dziedzictwo, ale także bogactwo życia codziennego tamtych czasów.

2. Czerwińsk nad Wisłą

W magicznym Czerwińsku nad Wisłą, gdzie historia splata się z pięknem przyrody, czeka na nas wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni. Położone na nadwiślańskiej skarpie miasteczko przyciąga nie tylko miłośników malowniczych krajobrazów, ale także ekipy filmowe, które chłoną tę niezwykłą atmosferę.

Filmowcy zakochali się w Czerwińsku, a tu powstały dzieła takie jak słynny "Cwał" Krzysztofa Zanussiego z Mają Komorowską czy komedia "Być jak Kazimierz Deyna" z Przemysławem Bluszczem. Znane ulice, przedwojenne domy i rynek, które gościły sceny filmowe, oczarują nas swoim urokiem.

Nie tylko filmowe historie związane są z tym miejscem. To w Czerwińsku Władysław Jagiełło przekroczył Wisłę w drodze na Grunwald, tu powstał słynny most, przez który przemieszczała się królewska armia. Odkryjcie ślady przeszłości, przechadzając się przez ulice, które gościły sejmy mazowieckie i rokowania z posłami króla Eryka Pomorskiego.

Fot. Opactwo Romańskie Czerwińsk/ Facebook/PAP

Odwiedźcie romańskie opactwo, które mimo licznych rekonstrukcji wciąż zachowuje swoją unikalną atmosferę. Zabytkowy kompleks sakralny, bazylika, cudowny obraz Matki Boskiej Czerwińskiej – to wszystko sprawia, że Czerwińsk nad Wisłą to prawdziwy skarbnica historii.

Niezapomniane wrażenia gwarantuje także Muzeum Misyjne i salezjańskie pamiątki z całego świata. W XIV wieku, po kasacie zakonu templariuszy, pojawiły się informacje o ich pobycie w Czerwińsku. Według zapisków zakonnych opactwa, templariusze odwiedzili Czerwińsk i hojnie wynagrodzili swoich gospodarzy za gościnę. Przybyli do miasteczka własną imponującą flotyllą łodzi, co budziło dodatkowe zainteresowanie króla Francji Filipa Pięknego, który pożądał skarbu templariuszy.

Historia mówi, że templariusze złożyli w Czerwińsku swoje cenne skarby, ale król nigdy nie zdołał ich odnaleźć. Zgodnie z przekazami, ta tajemnicza historia była znana miejscowej społeczności i przechodziła z pokolenia na pokolenie.
Dlatego też, eksplorując Czerwińsk, warto poszukać śladów historii. Można zacząć od zwiedzenia dwunastowiecznego romańskiego opactwa, gdzie istnieje prawdziwy skarb – największy w Polsce zbiór romańskich fresków, zlokalizowany w kaplicy Ukrzyżowania.

Czerwińsk nad Wisłą – miejsce, gdzie historia łączy się z kulturą filmową, a przyroda otacza was swoim niepowtarzalnym urokiem. Zapraszamy do odkrywania tajemnic i piękna tego niezwykłego miejsca.

3. Twierdza Modlin

Twierdza Modlin – to imponująca forteca, która nie tylko stoi jako monumentalny świadek historii, ale także zachwyca swoim rozmiarem i unikalnym dziedzictwem. To niezwykłe miejsce, pełne fascynujących opowieści, które czekają, aby je odkryć.
Twierdza Modlin, leżąca na prawobrzeżnej części Nowego Dworu Mazowieckiego, to nie tylko największa twierdza w Polsce, ale również jedna z największych w Europie. Jej imponujący obwód sprawia, że to miejsce jest niezaprzeczalnie atrakcyjne dla miłośników historii i architektury obronnej.

Niezwykłe jest, że Modlin jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w Polsce, co pozwala turystom przenieść się w czasie i poczuć ducha minionych epok. To także najdłuższy budynek w Europie, oszałamiający swoimi rozmiarami – aż 2250 metrów! Przechadzając się po jej wnętrzu, odkryjesz tajemnice związane z czasami Napoleona, rosyjskimi przebudowami i bohaterską obroną w 1939 roku.

Fot. PAP

Warto zaznaczyć, że Modlin oferuje różne formy zwiedzania – samodzielne błądzenie po fortyfikacjach lub wzięcie udziału w fascynującej wycieczce z przewodnikiem. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, ta druga opcja pozwoli ci lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie każdego zakamarka tej potężnej twierdzy.

Historia Modlina sięga czasów Napoleona, który postanowił umocnić okolice Warszawy, tworząc imponującą twierdzę. Modlin odegrał swoją rolę w kilku historycznych konfliktach, w tym podczas oblężenia w 1939 roku. To miejsce nie tylko opowiada historię, ale także emanuje atmosferą przeszłości, czyniąc je idealnym punktem dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w historii Polski.

Nie zapomnij odwiedzić strony internetowej Twierdzy Modlin, aby uzyskać informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów.

4. Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy, obejmujący obszar Puszczy Kampinoskiej, stanowi wyjątkowe miejsce nie tylko dla miłośników przyrody, ale również dla mieszkańców Warszawy, którzy mają go dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jest to jedyny park narodowy w Europie, który bezpośrednio sąsiaduje ze stolicą kraju. Ta perła przyrodnicza w 2000 roku została wpisana na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Dla tych, którzy nie chcą zatrzymywać się w Warszawie, miejscowości takie jak Łomianki oraz okolice Leszna i Julinka oferują komfortowe hotele. Warto rozejrzeć się także za miejscową agroturystyką we wsiach na terenie Parku lub w jego bliskim otoczeniu.

Fot. kasia on unsplash

Ponad 300 kilometrów pieszych szlaków turystycznych oraz prawie 150-kilometrowy Kampinoski Szlak Rowerowy czekają na entuzjastów aktywnego wypoczynku. Fanom jazdy konnej poleca się również skorzystanie z wielu dostępnych tras konnych. Puszcza Kampinoska to miejsce, które pokochały różnorodne gatunki ptaków, łosie, bobry, rysie a ostatnio wilki.

W planach zwiedzania dobrze jest uwzględnić także takie miejsca jak muzeum i cmentarz w Palmirach, upamiętniające ofiary II wojny światowej, czy kampinoska pustynia, znana jako Grochalskie Piachy. Warto również zwrócić uwagę na kilka tras dydaktycznych, prowadzonych drewnianymi kładkami, takie jak "Do Karczmiska", "Wokół Opalenia", "Wokół Bieli" czy "Łużowa Góra".

W Kampinoskich lasach około 50 minut jazdy samochodem z Warszawy, trasą w kierunku Gdańska, znajdziemy też romantyczne miejsce o nazwie Zamczysko. Parking w położonej w samym środku Puszczy miejscowości Górki, przy Sośnie Powstańców, to wygodne miejsce startowe do zwiedzania. Samo Zamczysko to pozostałości średniowiecznego grodziska z XIII wieku. Dwa okręgi wału ziemnego oraz dwie fosy, które do dziś zachowały się na terenie grodziska, tworzą fascynujące świadectwo historii. Pomosty postawione w 2018 roku umożliwiają dostęp do tego unikatowego miejsca.

Grodzisko zostało wzniesione na krawędzi wydmy, z bagnem Pożary chroniącym je od południa. W przeszłości pełniło funkcję schronienia dla miejscowej ludności w przypadku najazdów Litwinów lub Jaćwingów. Teren ten stanowi integralną część rezerwatu chroniącego roślinność lasu łęgowego i grądu. Spacer szlakiem czerwonym, zaczynającym się przy Sośnie Powstańców, to przyjemna trasa, prowadząca przez zróżnicowany las.

5. Kampinoska Dolina Wisły, Dolina Środkowej Wisły i ich rezerwaty

Kampinoska Dolina Wisły i Dolina Środkowej Wisły ukryte na zachodnich obrzeżach Warszawy, jawią się jako niezwykłe połączenie przyrodniczych bogactw. Obejmując rozległe obszary od Skrwy po Zakroczym, ten obszar Kampinoskiego Parku Narodowego to nie tylko malownicze krajobrazy rzeki Wisły, ale także przytulisko dla różnorodnych gatunków flory i fauny. Warto wybrać się tam na spacer brzegiem rzeki, zwłaszcza obejrzeć urocze wschody i zachody słońca.

W sercu tej przyrodniczej oazy znajduje się Rezerwat Wikliny Wiślane, wodny skarb o powierzchni 340,48 ha. Ustanowiony w 1998 roku, rezerwat ten wkomponowuje się w otoczenie Kampinoskiej Doliny Wisły, chroniąc ostoi lęgowe rzadkich ptaków i unikalne siedliska przybrzeżne. Obostrzenia, takie jak zakaz wstępu, palenia ognisk czy zakłócania ciszy, wspierają ochronę tego delikatnego ekosystemu.

Fot. PAP

Kampinoska Dolina Wisły, pod opieką Kampinoskiego Parku Narodowego, stanowi miejsce szczególne także z perspektywy edukacyjnej i badawczej. Działania te mają na celu podkreślenie konieczności ochrony przyrody oraz monitorowanie stanu środowiska. Szlaki turystyczne umożliwiają odwiedzającym czerpanie radości z piękna przyrody, jednocześnie podkreślając wartość jej ochrony.

Kampinoska Dolina Wisły z Rezerwatem Wikliny Wiślane to nie tylko malownicze krajobrazy, ale także aktywna ochrona bioróżnorodności. To zobowiązanie do zachowania niezwykłego dziedzictwa naturalnego, w którym Wisła i jej dawne odnogi splata się delikatnie ze środowiskiem leśnym, tworząc razem wyjątkową symfonię przyrody.

6. Jezioro Zegrzyńskie

Magiczny region Zalewu Zegrzyńskiego to unikalny klejnot Mazowsza. To miejsce, gdzie urokliwe jezioro spotyka się z zielonymi lasami i piaszczystymi plażami, tworząc raj dla każdego turysty. Jest to miejsce pełne atrakcji i relaksu dla odwiedzających.

Zalew Zegrzyński, znany również jako Jezioro Zegrzyńskie, to perła na północy Warszawy, zaledwie rzut beretem od stolicy. To sztuczny zbiornik wodny, który powstał w 1963 roku na malowniczej rzece Narwi. Choć pierwotnie miał być częścią większego systemu zbiorników, które miały umożliwić żeglugę, los sprawił, że pozostałe zbiorniki nigdy nie powstały. Jednakże, to nie zmniejsza uroku Zegrza, a wręcz przeciwnie – nadaje mu wyjątkowy charakter.

Fot. PAP

Lato nad Zalewem Zegrzyńskim to prawdziwa uczta dla miłośników wodnych przygód. Tafla jeziora pełni się kolorowymi żaglówkami, rowerami wodnymi i wszelkiego rodzaju pływającymi cuda techniki. Plaże, zatopione w letnich promieniach słońca, są pełne uśmiechniętych mieszkańców i turystów wypoczywających na leżakach. W Nieporęcie czeka na Was również szkoła windsurfingu – idealne miejsce, by na chwilę oderwać się od ziemi i poczuć wiatr we włosach!

Główne miejscowości nad Zalewem Zegrzyńskim, czyli Nieporęt i Zegrze, to oazy spokoju i przyjemności. Baza noclegowa w okolicy jest dobrze rozwinięta, oferując komfortowe hotele, takie jak np. Hotel Cicha Woda w Nieporęcie, Pałac Zegrzyński czy Hotel 500. Wybierzcie to, co najbardziej odpowiada Waszym oczekiwaniom.

Niezapomniane chwile nad Zalewem Zegrzyńskim można urozmaicić spływem kajakowym po malowniczej rzece Narew. Jeśli czasu jest niewiele, można wybrać krótką podróż kajakiem trasą z Dzierżenina w którym mieści się wiele profesjonalnych firm organizujących spływy.

Zalew Zegrzyński czeka z otwartymi ramionami – gotowy na magiczne chwile i niezapomniane wspomnienia!

7. Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola, malowniczo położona na Mazowszu, to miejsce, które kusi turystów swoją niezwykłą atmosferą i bogatym dziedzictwem historycznym. To tutaj, w skromnej wschodniej oficynie dworu rodziny Skarbków, narodził się i wychowywał młody Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki europejskiej. Dzisiaj, dom urodzenia Chopina pełni rolę muzeum, będącego miejscem kultu dla miłośników jego twórczości.

Spacerując po parku otaczającym dworkowy gmach, turysta przenosi się w czasie, odkrywając ślady minionych epok. Pomnik przedstawiający artystę zdobi przestrzeń, gdzie w czasach młodości Chopina odbywały się niezapomniane koncerty pod lipami. To tutaj, podczas rodzinnych świąt i wakacyjnych spotkań, dźwięki fortepianu Fryderyka przyciągały mieszkańców okolicznych wsi, tworząc magiczny, muzyczny klimat.

Fot. Robert Parma / wikipedia

Żelazowa Wola nie jest jedynie miejscem pamięci, ale także pulsującą przestrzenią artystyczną. Koncerty, festiwale i warsztaty muzyczne ożywiają to magiczne miejsce, łącząc je z dzisiejszymi realiami. W bliskim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego, Żelazowa Wola staje się punktem obowiązkowym dla każdego, kto pragnie zanurzyć się w historii i kulturze Polski.

Odwiedzając Dom Fryderyka Chopina, turyści mają okazję poznać nie tylko dzieła kompozytora, lecz także zanurzyć się w atmosferę życia rodziny Chopinów. Adaptacja budynku z lat 30. XX wieku, choć nie zachowała oryginalnego dworu, wciąż emanuje duchem epoki. Ekspozycja, utrzymana w stylu początku XIX wieku, prezentuje wnętrza wypełnione meblami i artefaktami z czasów Chopina.

8. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

To miejsce niezwykłe dla miłośników techniki i historii kolejnictwa. Znajdujące się w centrum Sochaczewa muzeum może być fascynującym punktem na trasie każdego turysty. To jedno z największych zbiorowisk wąskotorowych pojazdów szynowych w Europie, liczące ponad 160 unikalnych eksponatów. Przybywając do Sochaczewa, warto poświęcić chwilę na zwiedzanie tego fascynującego muzeum.

W samym muzeum, oprócz imponującej kolekcji pojazdów, odnajdziemy wystawy stałe i czasowe, które przybliżą zwiedzającym historię kolei. Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej muzeum, co pozwoli lepiej zaplanować wizytę.

Fot. PAP

W sezonie letnim muzeum organizuje przejażdżki pociągiem retro, prowadzonym parowozem Px29-1704 lub lokomotywą spalinową Lxd2-342. Trasa o długości 18 kilometrów zapewni niezapomniane przeżycia, prowadząc z terenu muzeum do stacji Wilcze Tułowskie, tuż obok Kampinoskiego Parku Narodowego. Informacje o przejeździe, wraz z opcją zakupu biletów online, są dostępne na stronie internetowej muzeum.

Podczas zwiedzania części zewnętrznej muzeum, można cieszyć się spacerem wśród wąskich torów, otoczony różnorodnymi pojazdami kolejowymi. Znajdziemy tutaj zabytkowe lokomotywy, wagony pasażerskie i wiele wagonów towarowych o niejasnym przeznaczeniu na pierwszy rzut oka. By lepiej poznać ekspozycję, istnieje możliwość skorzystania z płatnej usługi zwiedzania z przewodnikiem.

Warto rozważyć połączenie wycieczki pociągiem retro ze zwiedzaniem Kampinoskiego Parku Narodowego. Pociąg przejeżdża niedaleko Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. Ta niezwykła przygoda pozwoli doświadczyć podróży zabytkowym taborem, a trasa wiedzie przez wyjątkowy park narodowy tuż przy stolicy Polski.

Dodatkowo, dla tych, którzy planują zdobyć prawo jazdy, Mazowsze, a także Sochaczew, oferują dogodne warunki do nauki i zdawania egzaminów prawa jazdy. To kolejny powód, by odwiedzić to urokliwe miasto i skorzystać z jego atrakcji.

9. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Magiczny Czarnolas, to miejsce, które dla Jana Kochanowskiego było oazą spokoju wśród pięknej polskiej natury. Ten dziewiętnastowieczny wiejski dworek, otoczony malowniczym parkiem, to miejsce, gdzie wielki polski poeta znajdował ukojenie od zgiełku życia w największych ośrodkach Polski i Europy.

W Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie czeka na nas podróż w czasie i przestrzeni. Główny budynek muzeum kryje w sobie nie tylko eksponaty związane z życiem i twórczością Kochanowskiego, ale także fascynującą kolekcję ceramiki, drzeworytów, mebli i innych dzieł sztuki. Tutaj znajdziecie historyczne wydania najważniejszych dzieł poety, od fraszek po treny i Psałterz Dawidów.

Fot. PAP

Spacerując parkową aleją w kierunku dworku, nie można przegapić imponującego pomnika Kochanowskiego, który wita tuż przed wejściem do muzeum. Po zakończeniu zwiedzania głównego budynku czeka na nas jeszcze więcej odkryć. Na tyłach muzeum znajduje się niewielka kaplica Kochanowskich, a w podziemiach dworku odkryjemy fascynującą wystawę poświęconą Rzeczpospolitej Babińskiej - szlacheckiej grupie towarzyskiej, do której należał sam Kochanowski, razem z innymi wybitnymi postaciami jak Mikołaj Rej czy Mikołaj Sęp Szarzyński.

Muzeum Jana Kochanowskiego nie tylko otwiera drzwi do przeszłości, ale także prowadzi fascynujące badania nad historią majątku Czarnolas w XVIII-XX wieku, potomkami Jana Kochanowskiego, czy wpływem jego dzieł na twórczość poetów z obszaru języka niemieckiego. To niezwykłe miejsce, gdzie historia, sztuka i piękno przyrody łączą się, tworząc niezapomnianą podróż w serce polskiej kultury i literatury. Przygotujcie się na odkrywanie tajemnic Czarnolasu – krainy na Mazowszu, która skrywa w sobie bogactwo naszego dziedzictwa.

10. Muzeum Wsi Radomskiej

W Muzeum Wsi Radomskiej, założonym 31 grudnia 1976 roku, odkryjemy ponad 80 autentycznych budynków przeniesionych z różnych regionów. Skansen ten, zaliczany do muzeów na wolnym powietrzu, prezentuje tradycyjne chałupy, dwory, kuźnie, wiatraki i kościoły, oddając atmosferę życia wiejskiego na pograniczu Mazowsza i Małopolski.

W zbiorach muzeum na świeżym powietrzu nie brakuje różnorodnych eksponatów gospodarskich, maszyn rolniczych i narzędzi, ukazujących codzienne życie ludności wiejskiej. Spacer po obszarze liczącym ponad 30 hektarów to podróż w czasie, gdzie historia ożywa w architekturze i przedmiotach używanych przez dawną społeczność wiejską.

Fot. wikipedia/MOs810

Bilety wstępu, dostępne w kasie muzeum, pozwalają na eksplorację obszernego terenu. Dodatkowo, najlepiej nabyć plan skansenu, ułatwiający orientację, bo teren do zwiedzania jest naprawdę rozległy. Warto podkreślić, że muzeum, za sprawą swojej dynamicznej działalności, oferuje różnorodne atrakcje i stale rozwija swoją ofertę.

Muzeum Wsi Radomskiej, powołane z myślą o zachowaniu dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, pełni funkcję nie tylko turystyczną, ale także edukacyjną i kulturalną. Odkryj bogactwo wiejskiego życia w tym urokliwym skansenie!

Fot. agata-marie-unsplash

Oto 10 niezwykłych miejsc na Mazowszu, które pozostawiają niezapomniane wrażenia i odkrywają przed nami bogactwo historii, kultury i przyrody tej fascynującej krainy. Warto zaznaczyć, że to jedynie wierzchołek góry lodowej – Mazowsze kryje w sobie jeszcze wiele innych skarbów, które czekają, aby zostały odkryte.