Prezydent: akcelerator innowacji obronnych NATO będzie przyczyniał się do rozwoju nowoczesnej gospodarki

2024-03-27 14:04:49(ost. akt: 2024-03-27 14:06:04)

Autor zdjęcia: PAP

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że powstający w Krakowie akcelerator innowacji obronnych NATO będzie się przyczyniał do rozwoju nowoczesnej gospodarki w Polsce i w innych krajach NATO. Dodał, że projekt jest też szansą dla młodych kadr inżynierskich i menadżerskich.
Prezydent odwiedził w środę Krakowski Park Technologiczny, który razem z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO– Krakow DIANA Accelerator.

Jak zaznaczył, AGH i Krakowski Park Technologiczny będą tworzyły środowisko dla rozwoju technologicznego w zakresie obronności na potrzeby NATO. "Sojusz Północnoatlantycki będzie finansował te działania. Nie wiemy, w jaki sposób zostanie sprofilowana przez NATO ta działalność innowacyjna. Decyzje będą podejmowane w najbliższym czasie. Prawdopodobnie będzie to oznaczało, że kiedy już zostanie wskazany obszar rozwoju, który ma tu być pielęgnowany w ramach akceleratora, wówczas firmy ze wszystkich krajów NATO będą spływały tutaj i będą wspierane, będzie im umożliwiana działalność, będą prowadzone badania, będą tworzone koncepcje rozwojowe" - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że projekt jest szansą dla młodych ludzi, w tym młodych kadr inżynierskich i kadr menadżerskich. "Ten wielki projekt rozwojowy NATO będzie przyczyniał się do rozwoju gospodarczego, rozwoju nowoczesnej gospodarki w krajach NATO i Polsce" - ocenił prezydent.

Podkreślił, że podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym Jensem Stoltenbergiem z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO dziękował mu za inicjatywy rozwojowe, które zostały przyznane Polsce, w tym za oddział akceleratora innowacji obronnych.

Głównymi obszarami działalności Krakow DIANA Accelerator ma być wsparcie realizacji programów akceleracyjnych w obszarze rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO.(PAP)