Ta witamina jest naprawdę cenna. Regeneruje mózg i leczy choroby jelit

2024-03-21 14:38:00(ost. akt: 2024-03-21 14:43:21)

Autor zdjęcia: Freepik

Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Badacze z Instytutu Badań nad Biomedycyną w Barcelonie ustalili, że witamina B12 odgrywa kluczową rolę nie tylko w poprawnym działaniu układu nerwowego, lecz również w procesie regeneracji tkanek.
Witamina B12 jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej znaczenie w regeneracji tkanek jest coraz bardziej doceniane przez naukowców. Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół z Barcelony wyraźnie wskazują, że witamina B12 odgrywa istotną rolę w przeprogramowywaniu komórek i procesie regeneracji tkanek.

Opublikowane w czasopiśmie "Nature Metabolism" odkrycie potwierdza wcześniejsze badania, które sugerowały, że witamina B12 wspomaga organizm w procesach naprawczych. Jest istotna zarówno w stymulacji tkanek neurologicznych potrzebnych do regeneracji mięśni, jak i w procesach leczenia uszkodzeń nerwowych, na przykład w przypadku urazowego uszkodzenia mózgu.

Dr. Marta Kovatcheva, współautorka badania, wyjaśnia, że witamina B12 pełni istotną rolę w dwóch reakcjach metabolicznych występujących u ssaków, w tym u myszy i ludzi. Jedna z tych reakcji jest kluczowa dla produkcji specjalnego znacznika chemicznego.

"Proces znakowania jest niezwykle złożony i dynamiczny. Mimo że nie został jeszcze całkowicie zrozumiany, ma fundamentalne znaczenie dla regulacji zachowania komórek, w tym ich zdolności do naprawy lub regeneracji tkanek" - podkreśla dr Kovatcheva.

Naukowcy zauważyli, że w okresach krytycznych, takich jak po urazach, komórki potrzebują znacznych ilości znacznika metylowego, co oznacza zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12. Suplementacja tą witaminą ułatwia procesy przeprogramowania i naprawy tkanek, co przyspiesza i staje się bardziej powszechne.

Odkryto również, że komórki jelitowe, które inicjują proces naprawy, mogą czerpać korzyści z suplementacji witaminą B12. Badacze stwierdzili, że taka suplementacja przyspiesza regenerację tkanek w modelu mysim zapalenia jelita grubego.

Dr Manuel Serrano, współautor badania, podkreśla, że suplementacja witaminą B12 jest łatwa, niedroga i bezpieczna.

"Jestem bardzo zainteresowany, jak to może wpłynąć na proces rekonwalescencji pacjentów po zabiegach chirurgicznych" - zaznacza specjalista.

Dr. Kovatcheva dodaje, że teoretycznie każda choroba, która prowadzi do aktywnego procesu uszkodzenia, mogłaby odnieść korzyść z suplementacji witaminą B12. Oczywiście, wymagałoby to odpowiednich badań klinicznych.

Źródło: abczdrowie.pl