Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

2024-03-20 13:44:19(ost. akt: 2024-03-20 13:45:29)

Autor zdjęcia: PAP

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
"Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej Combined Maritime Forces CMF – największego na świecie partnerstwa morskiego mającego na celu ochronę prawa międzynarodowego w obszarze Zatoki Perskiej, Morza Arabskiego i Morza Czerwonego" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.

Dowództwo podało też, że strona polska - w odpowiedzi na zaproszenie oraz w wyniku podjętych ustaleń - zdecydowała o wysłaniu dwóch oficerów z Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego - specjalistów targetingu i obrony powietrznej. Polscy oficerowie będą pełnić obowiązki oficerów łącznikowych w Dowództwie Combined Maritime Forces, które ma siedzibę w Bahrajnie.

"Zaangażowanie Polski w CMF pozwoli na zwiększenie świadomości operacyjnej uczestników partnerstwa oraz usprawni koordynację współdziałania zaangażowanych krajów" - dodali wojskowi.

Combined Maritime Forces zrzesza - obecnie razem z Polską - 42 kraje, w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Japonię. (PAP)

nno/ mok/