"Składka albo koniec koalicji" - Trzecia Droga stanowcza

2024-03-14 15:30:22(ost. akt: 2024-03-14 15:41:29)

Autor zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

Na antenie Radia ZET poseł Ryszard Petru został zapytany, czy Trzecia Droga opuści rząd, jeśli nie nastąpią żadne zmiany w składce zdrowotnej. Odpowiedział: Jeśli nie będzie żadnych zmian, to mogę powiedzieć tak.
— Jako Trzecia Droga będziemy przygotowywać propozycję obniżki składki zdrowotnej do poziomu zbliżonego przed Polskim Ładem, najlepiej w formie ryczałtowej - zapowiedział w czwartek na antenie Radia ZET Ryszard Petru, poseł Polski 2050.

— Jeśli nie będzie zmian w składce zdrowotnej, Trzecia Droga wyjdzie z rządu? - zapytał Bogdan Rymanowski Ryszarda Petru.

— Jeśli nie będzie żadnych zmian, to mogę powiedzieć tak - odpowiedział polityk.

Warto przypomnieć, że po reformie Zjednoczonej Prawicy składka zdrowotna u wielu przedsiębiorców znacząco wzrosła, ponieważ została powiązana z dochodem. Dodatkowo, niemożność odliczenia jej od podatku dochodowego znacząco odcisnęła piętno na portfelach małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Nowa większość parlamentarna pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska zadeklarowała przywrócenie dawnego porządku. Powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej został wymieniony w programie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów".

Punkt 34. brzmiał:

"Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych."

Dlaczego rząd Tuska opóźnia realizację tej obietnicy? Głównym powodem są koszty. Zarówno premier Tusk, jak i jego gabinet, odziedziczyli budżet po poprzednim rządzie PiS. Wprowadzenie zmian wymaga czasu i środków finansowych, których nie mieli zbyt wiele. Dodatkowo, Koalicja Obywatelska przed wyborami złożyła wiele drogich obietnic, co dodatkowo skomplikowało sytuację budżetową.

Jak zauważono w artykule na stronie money.pl, powrót do systemu naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców według wcześniejszych zasad byłby ogromnym obciążeniem finansowym dla obecnego rządu.

Według szacunków inFaktu, powrót do wcześniejszego systemu naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców kosztowałby około 20 miliardów złotych. Jednakże zgodnie z projektem budżetu na rok 2024, deficyt - czyli nadwyżka wydatków nad przychodami - ma wynieść 184 miliardy złotych.

Mimo to, Trzecia Droga wywiera presję na premiera Tuska.

W podobnym tonie, jak Ryszard Petru, ostatnio wypowiadał się szef Polski 2050, Szymon Hołownia, a także lider PSL i wicepremier, Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Kwestia składki zdrowotnej jest naszym być albo nie być w koalicji - powiedział podczas konwencji samorządowej Hołownia. I dodał: — Zmienimy zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To jest bezwzględna i niepodlegająca negocjacjom koalicyjnym umowa. Jeśli tego nie będziemy mogli zrealizować, nie podpiszemy się pod innymi projektami.

W czwartek, 14 marca, Hołownia zaapelował do Donalda Tuska.

— Polacy chcą od rządu efektów: reformy szpitali, lepszej szkoły i prostych podatków. To cel zapisany w 12 gwarancjach Trzeciej Drogi i Polski 2050. Panie Premierze, dość kłótni - do przodu - napisał na platformie X.

Jak zauważył Sławomir Ćwik, poseł Polski 2050 i wiceprzewodniczący Komisji Finansów Publicznych, wyjściem z tej sytuacji jest przedstawienie projektu, który przywróci zryczałtowaną składkę zdrowotną

- Jeśli nie od tego roku, to od 2025 r. choć oczywiście chcemy dokonać tej zmiany jak najszybciej - wskazał poseł.

Na stole znajdują się dwa proponowane sposoby "naprawy" składki zdrowotnej, przedstawione przez rząd w lutym. Pierwszy zakłada utrzymanie opłaty na niezmienionym poziomie, ale z pewną modyfikacją - przez 12 miesięcy przedsiębiorcy płaciliby stałą kwotę, a dopiero w końcowym rozliczeniu rocznym uiszczaliby ewentualną różnicę.

Drugi pomysł obejmuje wprowadzenie ryczałtowej składki zdrowotnej, jednakże ta kwota byłaby uzależniona od progów przychodowych.

Źródło: money.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3114179 21 mar 2024 15:49

    Panowie więcej odwagi, bo przedsiębiorcy czekają... Jak widać łatwiej wam było krytykować niż wprowadzić tak ważne poprawki...

    odpowiedz na ten komentarz