"Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" - konkurs

2024-02-26 11:39:04(ost. akt: 2024-02-26 11:42:17)

Autor zdjęcia: pix

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli do udziału w trzecim konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna". Zadaniem będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Główne założenie konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" to zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu. Według Archiwów Państwowych celem jest także "uwrażliwienie jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości".

"Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli. W ich efekcie +młodzi genealodzy+ postawili swoje pierwsze kroki w obszarze poszukiwań genealogicznych. Jak opowiadali uczestnicy – zamiast +grać w gry na komputerze+, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków" - poinformowały w poniedziałek Archiwa Państwowe.

Według organizatorów projekt "wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych". W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych z klas 4-7. Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów i wywiadów z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym oraz w Archiwach Państwowych. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Archiwum Państwowe w Lublinie.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zamieszczonego na stronie konkursu archiwarodzinne.gov.pl. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ wj/