Samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault D16 "Kazik" już w szeregach mławskiej OSP

2024-02-12 12:07:02(ost. akt: 2024-02-12 12:35:22)

Autor zdjęcia: UM Mława

Strażacy ochotnicy z jednostki przy ul. Padlewskiego w Mławie powitali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault D16. Wart około 1,1 miliona zł "Kazik" wjechał na uroczystość w centrum miasta z prawdziwą pompą.
Samochód za kwotę 1 089 903 zł jednostka kupiła dzięki wsparciu finansowemu Miasta Mława (450 000 zł), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (25 000 zł) i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (544 000 zł). Wkład własny mławskiej OSP wyniósł 70 903 zł. Strażacy nadali nowemu członkowi swojej jednostki imię Kazik nieprzypadkowo, o czym podczas piątkowej uroczystości na Starym Rynku mówił Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Jak wyjaśnił, uhonorowano w ten sposób nieżyjącego już, zasłużonego dla mławskiego pożarnictwa Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Kazimierza Ludwińskiego. – To bardzo miły, cenny dla nas wszystkich gest. Ten samochód ma swoją nazwę i to nie jest tylko jego marka […]. Przede wszystkim jest to samochód o nazwie Kazik. Druh Kazimierz Ludwiński zasłużył na to wyjątkowe, szczególne wyróżnienie – zwracał się do uczestników uroczystości burmistrz.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Auto powitano w centrum miasta z prawdziwą pompą. Wóz wjechał na sygnale do południowej pierzei Starego Rynku, a witali go rozstawieni w dwóch szeregach strażacy dzierżący zapalone flary. Pojazd poświęcił Proboszcz Parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie ks. Sławomir Kowalski, a o genezie zakupu opowiedział i parametry wozu przedstawił prowadzący uroczystość druh Tomasz Maciejewski – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Podziękował podmiotom, dzięki których wsparciu finansowemu zakup samochodu był możliwy. Wyrazy uznania i wdzięczności dla druhów ochotników z Mławy i powiatu, byłych i obecnego mławskich komendantów powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, darczyńców wspierających działania OSP w Mławie, strażaków seniorów, przedstawicieli pozostałych służb ratunkowych oraz radnych miejskim, którzy w 2022 r. poparli jego inicjatywę i przekazali środki na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, składał burmistrz Sławomir Kowalewski. – Dziękuję wszystkim druhom z OSP z każdej gminy powiatu mławskiego. Dziękujemy za waszą obecność dziś, podczas tej wyjątkowej uroczystości, i za to, że zawsze bezinteresownie niesiecie pomoc i ratujecie zdrowie i życie, kiedy jest taka potrzeba. […] Życzymy, żebyście jak zawsze sprawnie działali, ale przede wszystkim, gdy jest wyjazd, żebyście wszyscy później wrócili zdrowi i cali. Wszystkiego najlepszego! – mówił burmistrz.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Podczas uroczystości zarząd OSP w Mławie wręczył pamiątkowe upominki w podziękowaniu za zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz w podziękowaniu za udział w powitaniu i merytoryczne wsparcie rozwoju jednostki. Na koniec strażacy zaprosili obecnych na pyszną, gorącą grochówkę i pączki.
Obrazek w tresci

KN / KSM