Wojciech Plewiński - ostatnie dni wystawy w DSH

2024-02-12 11:45:08(ost. akt: 2024-02-12 11:45:26)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Wystawa „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego” w Domu Spotkań z Historią będzie czynna jeszcze tylko do 18 lutego. Kto nie widział jej do tej pory, powinien koniecznie wybrać się na ulicę Karową. Wstęp jest wolny. Na ostatni weekend z wystawą DSH przygotowało atrakcje.
Czynna od czerwca ubiegłego roku wystawa prezentuje blisko 150 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa. Wojciech Plewiński przez kilka dekad był związany z krakowskim „Przekrojem” i najważniejszymi polskimi teatrami. Nie ograniczał się do zleconych tematów i jak sam mówi, „robił więcej niż potrzeba”. Z podróży po Polsce i Europie przywoził reportaże, fotografował też znajomych, zwykle wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki.

Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1980. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonały kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Sagatowska, które podkreślają:

Twórczość fotografa wymyka się prostym kategoriom. Charakteryzuje ją lekkość, poczucie humoru, wykorzystanie każdego ciekawego momentu do zrobienia zdjęcia. Głównym tematem wydaje się być człowiek i różne przejawy jego aktywności.

Wojciech Plewiński ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w „Przekroju” (ponad 500) i jeszcze więcej fotografii teatralnych (ponad 800 sfotografowanych spektakli). Do tego zdjęcia reportażowe i cykle fotograficzne, które ukazują go jako przenikliwego obserwatora otaczającego świata. Kuratorki zdecydowały się pokazać różnorodność jego fotografii, układając je w sekcje tematyczne: Ludzie kultury i sztuki, Moda i dizajn, „Przekrój”, Podróże zagraniczne, Opowieść o Polsce, Teatr.

17 lutego o godzinie 15 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się finisażowe spotkanie z Wojciechem Plewińskim(otwiera się w nowej karcie), które poprowadzą kuratorki. Wstęp wolny.

UM Warszawa