Muzeum Auschwitz zorganizuje „Akademię dla nauczycieli z Polski”

2024-02-12 14:02:09(ost. akt: 2024-02-12 11:33:12)

Autor zdjęcia: PAP/Andrzej Grygiel

Seminarium „Akademia dla nauczycieli z Polski” przygotowuje należące do Muzeum Auschwitz centrum edukacyjne. Jego dyrektor Andrzej Kacorzyk zapowiedział, że uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak przygotować młodzież do wizyty w byłym niemieckim obozie.
„Organizujemy ten program, bo wielu nauczycieli pyta nas o możliwość organizacji wizyty uczniów w autentycznym miejscu pamięci. Podczas trzech dni chcemy z jednej strony zaprezentować im narzędzia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, które wypracowaliśmy w zespole centrum edukacji, a z drugiej pomóc im w przygotowaniu do młodzieży do wizyty w tak szczególnym miejscu” – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor należącego do muzeum Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Edukacja w poobozowej przestrzeni to trudne doświadczenie nie tylko na poziomie faktów, które zostają przedstawione podczas zwiedzania czy warsztatów. „Pobyt w miejscu tak ogromnej ludzkiej tragedii to jest także doświadczeniem osobistym i emocjonalnym. Dlatego też nauczyciele biorący udział w seminarium będą mieli okazję zwiedzić teren byłego obozu z edukatorem; zobaczyć, w jaki sposób można podsumować wizytę podczas spotkania pod hasłem +Nigdy, przenigdy, nie bądź obojętny+” – wyjaśnił Kacorzyk.

Seminarium, adresowane do czynnych zawodowo nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, odbędzie się w Oświęcimiu od 11 do 14 kwietnia. W programie znajdą się wykłady na temat historii niemieckiego obozu Auschwitz, warsztaty przeznaczone dla młodszej i starszej młodzieży, prezentacje materiałów przygotowujących i podsumowujących wizytę, jak również spotkanie na temat wykorzystania e-learningu w pracy w szkole. Uczestnicy seminarium zwiedzą nie tylko teren byłego obozu, ale też synagogę i Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz fragment miasta.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Do 8 marca należy wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKQrm4DxG_RqeYX8jjI48IDozCpTrpDqYi3vIpYOvhL4_krg/viewform.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański