Zostań, ale pracuj

2024-02-12 13:08:43(ost. akt: 2024-02-12 10:51:22)

Autor zdjęcia: ijeab/Freepik

Coraz więcej Polaków chce, by Ukraińcy u nas pracowali, ale jest przeciw finansowaniu dla nich socjalnych benefitów – wynika z badania Uniwersytetu Warszawskiego, które opisuje "Rzeczpospolita".
"Rzeczpospolita" podała, że zdecydowana większość Polaków chce pomagać Ukrainie i jest otwarta na uchodźców w kraju. Jednocześnie - jak zauważono - coraz mniejsza jest akceptacja dla "kompleksowej pomocy socjalnej dla Ukraińców" oraz finansowania ich zakwaterowania i wyżywienia.

"Pokazuje to przeprowadzone w styczniu wśród Polaków badanie społecznej percepcji Ukraińców w naszym kraju. Wyniki przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Roberta Staniszewskiego" - podaje gazeta.

"W stosunku do kwietnia 2022 r. grupa zwolenników pomocowej specustawy zmniejszyła się o 12 pkt proc." - pisze "Rz". 53 proc. badanych - jak czytamy - jest przeciwnych finansowaniu świadczenia na ukraińskie dzieci, a za - 21 proc. pytanych; 47 proc. nie chce zrównania dostępu do pomocy socjalnej.

Gazeta podała, że najwyżej wzrosła jednak liczba przeciwników finansowania przez państwo noclegów i wyżywienia dla uchodźców z Ukrainy. "Dwa lata temu +za+ było 50 proc. badanych, a przeciwnych zaledwie 20 proc., dziś te proporcje są odwrócone: 44 proc. nie zgadza się na taką pomoc, a 21 proc. nadal by ją chciało utrzymać" - napisano.

Badanie przeprowadzono na próbie 588 respondentów (z wyjątkiem badania IV-V 2022 - 380 respondentów). (PAP)