Przybór Wisły w powiecie płockim. Gdzie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy?

2024-02-11 12:07:48(ost. akt: 2024-02-11 12:13:11)

Autor zdjęcia: pap

W związku z dalszym przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Stany alarmowe zostały przekroczone na wodowskazach m.in. w Wyszogrodzie, Kępie Polskiej i w Wykowie pod Płockiem. Spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody.
Alarm przeciwpowodziowy dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów ogłosił starosta Sylwester Ziemkiewicz "w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Wiśle w powiecie płockim" - jak podkreślono w zarządzeniu, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje tam do odwołania.

W niedzielę przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 564 cm, a w Kępie Polskiej 514 cm, czyli w obu przypadkach 14 cm ponad stan alarmu. Z kolei w Wykowie w gminie Słupno pod Płockiem rzeka wezbrała w tym czasie do 486 cm, co oznacza, że w tym miejscu przekroczyła stan alarmu o 56 cm. Na wszystkich tych wodowskazach obserwowany jest trend rosnący poziomu wody.

"Mamy wprowadzone stałe patrole na wałach przeciwpowodziowych" - powiedział w niedzielę PAP Tomasz Ulicki, który w Urzędzie Gminy Słupno odpowiada za zarządzanie kryzysowe i sprawy obronne. Jak dodał, w niektórych miejscach na wałach konieczne było "łatanie dziur bobrowych", czym zajmują się strażacy ochotnicy.

"Gdy woda podnosi się, bobry przenoszą się wyżej, kopiąc tam jamy. W związku z tym konieczna jest stała obserwacja stanu wałów, a w razie potrzeby ich naprawa tam, gdzie bobry wyrządziły szkody" - wyjaśnił.

Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle, spowodowana spływaniem wód opadowo-roztopowych z górnego biegu rzeki, obserwowana jest obecnie w rejonie Modlina - w Wyszogrodzie w powiecie płockim spodziewana jest w niedzielę wieczorem, około godz. 19.

"Według przewidywań, kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle w Wyszogrodzie może potrwać do wczesnych godzin porannych w poniedziałek" - powiedział w niedzielę PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku. Dodał, że podczas kulminacyjnego wezbrania rzeka w rejonie Wyszogrodu, jak zakładają obecne prognozy, może przekroczyć stan alarmowy o około 30 cm.

Zieliński zapewnił jednocześnie, że aktualnie sytuacja na Wiśle w całym powiecie płockim jest na bieżąco monitorowana.

Przybór Wisły w powiecie płockim miał już miejsce w ostatnim czasie. Wtedy wprowadzono tam dla siedmiu położonych nad rzeką gmin pogotowie przeciwpowodziowe - obowiązywało ono od 30 stycznia do 7 lutego. Poziom wody przekroczył wtedy stany ostrzegawcze w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej o ponad 30 do 40 cm, nie przekroczył jednak na tych wodowskazach stanów alarmu. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ dki/


11:37MŚ w pływaniu - Pekin gospodarzem zawodów w 2029 roku | XWR | Mistrzostwa świata, Pływanie
11:33Politycy zaniepokojeni wypowiedzią Trumpa, dot. zobowiązań finansowych krajów NATO | POL
11:30Alpejski PŚ - slalom mężczyzn w Bansku odwołany | XWR | Narciarstwo alpejskie
11:28Francja/ Aktywistki klimatyczne oblały zupą obraz Moneta w muzeum w Lyonie | FRA
11:27Zakopianka zablokowana w Bańskiej po czołowym zderzeniu | POL
11:21Watykan/ Papież kanonizował pierwszą Argentynkę, na mszy prezydent Milei | VAT
11:10MŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkim - brązowy medal drużyny sprinterów | POL | Łyżwiarstwo szybkie
11:10Poznań/ Rusza pierwsza w tym roku edycja programu „Mieszkanie do remontu” | POL