Bez reformy liturgicznej nie ma reformy Kościoła

2024-02-08 14:06:02(ost. akt: 2024-02-08 14:08:00)

Autor zdjęcia: frimufilms/Freepik

Bez reformy liturgicznej nie ma reformy Kościoła - powiedział papież Franciszek w czwartek podczas audiencji dla delegacji watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przestrzegał również księży, by nie czuli się "wszechmogący", bo to przyczyna wszelkich nadużyć.
W wystąpieniu dla przedstawicieli watykańskiego urzędu papież przypomniał, że Sobór Watykański II 60 lat temu wyraził „wolę reformy Kościoła w jego kluczowym wymiarze” po to, by – jak dodał - „codziennie rozwijało się życie chrześcijańskie wiernych, by lepiej dostosować do wymogów naszych czasów instytucje podlegające przemianom, działać na rzecz tego, co może przyczynić się do jedności wszystkich wierzących w Chrystusa”.

“To dzieło odnowy duchowej, duszpasterskiej, ekumenicznej i misyjnej” - podkreślił Franciszek.

Ostrzegł: “Kościół, który nie odczuwa zamiłowania do wzrostu duchowego, który nie stara się mówić w sposób zrozumiały do mężczyzn i kobiet swoich czasów, nie odczuwa bólu z powodu podziału wśród chrześcijan, nie czuje pragnienia głoszenia Chrystusa ludziom, jest Kościołem chorym”.

„To - jak stwierdził papież - są tego objawy”.

Również w czwartek Franciszek zwrócił uwagę na to, jak niebezpieczne jest, gdy księża „odrywają się od rzeczywistości” i „czują się „wszechmogący”.

„Uważajmy, bo to jest także przyczyna wszelkich form nadużycia” - oświadczył w czasie spotkania z uczestnikami międzynarodowego sympozjum na temat stałej formacji księży.

Są też, przyznał papież, kapłani, którzy „nie mają zdolności do służby, którzy są być może egoistami, wybrali drogę przedsiębiorczości”.

„Oni zatracili umiejętność czucia się uczniami” Jezusa, „czują się panami” – ocenił Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)