Wynajmowali nieistniejące mieszkania w Warszawie

2024-02-08 08:33:14(ost. akt: 2024-02-08 08:34:17)

Autor zdjęcia: Drazen Zigic/Freepik

Małżeństwo zamieszczało na portalu internetowym ogłoszenia o wynajmie mieszkań, brało zaliczki i kontakt się urywał. W procederze pomagała im matka mężczyzny. Wszyscy zostali zatrzymani przez policję. Podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa przy wynajmie mieszkań.
Małżeństwo oszustów podawało się za pracowników agencji wynajmu nieruchomości i zamieszczało w internecie fikcyjne ogłoszenia dotyczące wynajmu lokali. Kiedy poprzez portal zgłaszali się do nich chętni, osoby te były proszone o przelanie zaliczki na poczet przyszłej umowy najmu.

Następnie poszkodowani telefonicznie kontaktowali się z matką mężczyzny, która podawała się za właścicielkę mieszkania. Ustalała nawet termin jego okazania, ale po pewnym czasie informowała, że ogłoszenie jest nieaktualne. Wówczas kontakt się urywał, a klienci pozostawali bez mieszkania i zaliczki.

Nadkom. Marta Sulowska z bemowskiej policji przekazała, że policjanci znaleźli już kilku pokrzywdzonych, którzy stracili w ten sposób pieniądze. Śledczy mają pewność, że oszukanych było znacznie więcej.

"Cała trójka została zatrzymana w podwarszawskiej miejscowości. Zatrzymani kobieta w wieku 30 lat i mężczyzna w wieku 38 lat usłyszeli zarzuty oszustwa (...), natomiast kobieta w wieku 71 lat odpowie za pomocnictwo w oszustwach" - zaznaczyła nadkom. Sulowska.

Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja prosi inne podobnie oszukane osoby o kontakt z Komisariatem Policji Warszawa Bemowo.

Policjanci przestrzegają wszystkich, którzy będą szukać mieszkań do wynajęcia, aby sprawdzać dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania takim lokalem oraz ich autentyczność. Należy także sprawdzać tożsamość ogłoszeniodawcy i nie przekazywać mu pieniędzy, jeśli mamy uzasadnione podejrzenia co do legalności takiej transakcji. W każdym z takich przypadków należy niezwłocznie powiadomić policję.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk