Talenty z Mazowsza w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy

2024-02-07 14:12:40(ost. akt: 2024-02-07 14:14:49)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 19 z Mazowsza. Kolejny etap już wiosną.
Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do Półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazło się 19 pomysłów z Mazowsza, m.in. urządzenie zapobiegające ryzyku odwodnienia czy system zapewniający dostęp do internetu w każdych warunkach. Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich, szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

Dla uczestników programu, głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt „Aqua Alert”, czyli innowacyjne urządzenie do monitorowania nawodnienia u osób starszych. Narzędzie ma wykorzystywać nowoczesne metody i zaawansowane algorytmy do dostarczania spersonalizowanych zaleceń dotyczących spożycia wody. Autorkami pomysłu są Aleksandra Kobyłecka oraz Julia Kobyłecka z Uniwersytetu Warszawskiego i I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Z kolei Antoni Dalkowski z 2 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Międzynarodowymi w Warszawie, do konkursu zgłosił się z propozycją Powietrznego Systemu Komunikacji „SKYNET”. Stworzył powietrzny statek do transmitowania sygnału wifi do użytkowników na ziemi, zapewniając internet „na żądanie”. Wśród pozostałych projektów pojawiła się również m.in. innowacyjna aplikacja, łącząca organizacje non-profit z wolontariuszami.

— Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory - tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. -Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Mazowsza. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem — dodaje.

Oprócz tego, podczas otwarcia sezonu Explory, zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Ogłoszoną nowością ma być czerwcowy „Explory Tour” po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań.

Całość wydarzenia, transmitowanego na Facebooku Explory, zakończyła rozmowa Laureatów z 2021 i 2023 roku – Martyny Łuszczek i Piotra Węgrzyna – ich projektowe historie i osiągnięcia miały pomóc tegorocznym uczestnikom konkursu w zachęceniu ich do dalszej pracy nad własnymi pomysłami.

UM Warszawa