Dramatyczna walka o wzrok Jadwigi Barańskiej

2024-01-31 11:16:08(ost. akt: 2024-01-31 11:31:08)

Autor zdjęcia: PAP

Jerzy Antczak poinformował przez platformę Facebook, że jego żona, aktorka Jadwiga Barańska, doświadcza utraty wzroku. Autor filmu "Nocy i dni" zaznaczył, że Barańska została przyjęta pod opiekę ekspertów z Instytutu Steina w Los Angeles, którzy rozpoczęli "intensywną walkę o zachowanie widzenia".
Jerzy Antczak poinformował przez platformę Facebook, że jego żona, aktorka Jadwiga Barańska, doświadcza utraty wzroku. Autor filmu "Nocy i dni" zaznaczył, że Barańska została przyjęta pod opiekę ekspertów z Instytutu Steina w Los Angeles, którzy rozpoczęli "intensywną walkę o zachowanie widzenia".

Informacje o zagrożeniu utratą wzroku Jadwidze Barańskiej Jerzy Antczak przekazał już w poprzednim roku, opisując, że jego żona zmaga się z chorobą rogówki w lewym oku. "Wiele tygodni temu pojawiło się u Jadzi schorzenie rogówki lewego oka. Lekarze wydali diagnozę, że stan jest bardzo poważny i grozi jej utrata wzroku. Po pewnym czasie podobny syndrom odezwał się w drugim oku. Jadzia nie należy do osób histerycznych, ale powiedziała mi: 'Życie bez wzroku nie ma sensu. Lepiej odejść' - relacjonował reżyser. Sytuację aktorki pogorszył dodatkowo uraz, który doznała w wyniku upadku. "Jadwiga upadła przodem ciała na kamienie. Straciła przytomność i trzeba było wezwać pogotowie. W szpitalu dokonano prześwietleń i okazało się, że jeden z kręgów jest nieco przesunięty, ponadto w prawym biodrze nastąpiło pęknięcie. [...] z uwagi na wiek biodro nie może być operowane i trzeba czekać aż nastąpi samoistny zrost. Co może potrwać wiele miesięcy leżenia w łóżku" - opisywał w wrześniu 2023 roku.

Obecnie Antczak poinformował, że jego żona została przyjęta do Instytutu Steina w Los Angeles. "Dzisiaj Jadzia była w szpitalu na badaniach stanu jej oczu. Pęknięcie biodra samo zasklepiło się do tego stopnia, że mogła dojść do samochodu o własnych siłach, co jest niezwykle budujące, w dużej mierze dzięki waszym dobrym wibracjom i modlitwom. Niestety, stan obu oczu jest dramatyczny i wynosi 50 procent. Lekarze Instytutu Steina [Jules Stein Eye Institute - przyp. red.], który jest najlepszym tego rodzaju obiektem na świecie, rozpoczynają dramatyczna walkę o zatrzymanie dramatu ślepoty. Jadzia znosi wszystko z pokorą siostry miłosierdzia i błagała mnie, abym niczego nie ujawniał publicznie. I na dzisiaj tylko tyle. Aż tyle" - napisał Antczak. Jadwiga Barańska, znana polska aktorka, niezapomniana jako Barbara Niechcic w filmie "Noce i dni", oraz z ekranizacji takich jak "Epilog norymberski" (1970, reż. Jerzy Antczak) oraz "Trędowata" (1976, reż. Jerzy Hoffman), wyemigrowała w 1979 roku wraz z Jerzym Antczakiem do Stanów Zjednoczonych. Para obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie Antczak prowadzi wykłady w prestiżowej Szkole Filmowej UCLA. W 2015 roku, podczas 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Jadwiga Barańska została uhonorowana Platynowymi Lwami dla najlepszej polskiej aktorki. Jej kreacja w "Nocach i dniach" zdobyła więcej głosów publiczności niż role Krystyny Jandy ("Przesłuchanie") i Danuty Szaflarskiej ("Pora umierać"). Film Jerzego Antczaka został uznany za najlepszy polski film ostatnich 40 lat. W 2021 roku Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska świętowali 65. rocznicę swojego małżeństwa.