Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie zyska nowy obiekt

2024-01-23 21:33:51(ost. akt: 2024-01-23 21:54:40)

Autor zdjęcia: Muzeum

Dworek Aleksandra Świętochowskiego, pisarza pozytywisty pozwala lepiej poznać jego czasy. Obok stanie centralny magazyn zbiorów.
Budowa centralnego magazynu zbiorów wraz z przestrzenią zwiększającą dostęp do kultury na terenie Muzeum Pozytywizmu wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz zagospodarowaniem terenu na dz. nr 35/7 obr. 0012 Gołotczyzna przy ul. Łąkowej 17 w Gołotczyźnie w gm. Sońsk w powiecie ciechanowskim coraz bliżej.


W budynku znajdzie się część magazynowa (m.in. magazyn eksponatów wielkogabarytowych i o nietypowych wymiarach, magazyn papieru, magazyn eksponatów drewnianych, magazyn eksponatów różnych, magazyn tkanin, magazyn książek z wydzielonym miejscem dla bibliotekarza, magazyn eksponatów metalowych).

W muzeum można oglądać obecnie wystawę przygotowaną przez dział etnograficzny pt. ”Wigilia w dworku”.

„Krzewnia” dom Aleksandra Świętochowskiego

Pięknie usytuowana na terenie parku willa o nazwie „Krzewnia” w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski, stanowi o niezwykłej atmosferze tej miejscowości. W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum.

Wyposażenie gabinetu, biblioteka, jadalnia. W związku ze 150 rocznicą urodzin A. Świętochowskiego ekspozycja zostały uzupełniona o takie przedmioty codziennego użytku jak: ubiory, nakrycia głowy, obuwie, parasole, sepety podróżne, szafy, świeczniki, lampy naftowe, gąsiory na wino i nalewki oraz wyposażenie kuchni: rekonstrukcja kuchni kaflowej, kredens kuchenny ze stołowizną, stół kuchenny, pomocnik kuchenny na naczynia kuchenne, makatki haftowane na płótnie i inne drobne elementy wyposażenia kuchennego.


W kompleksie muzealnym w Gołotczyźnie można też zwiedzić dworek drobnoszlachecki wraz ze spichlerzem, przeniesiony z odległego o kilka kilometrów Mężenina-Węgłowice. A także dwór Aleksandry Bąkowskiej.


Region ten, a szczególnie jego część północna, zamieszkała jest od wieków przez rody szlacheckie. Losy tej bardzo licznej i zróżnicowanej warstwy społeczeństwa polskiego były często dramatyczne i z reguły powiązane z losami kraju. Historia mazowieckiej szlachty jest na tym terenie bardzo długa i sięga XIII wieku, a nawet wcześniej, bowiem jej proweniencja ma bezpośredni związek z rycerstwem książąt mazowieckich.