Szczecin zyska nową inwestycję

2024-01-16 20:27:06(ost. akt: 2024-01-16 20:30:59)

Autor zdjęcia: u

Hiszpańska firma podpisała umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie, na których powstanie nowy zakład, w którym produkowane będą wieże wiatrowe. Pracę znajdzie przynajmniej 400 osób.

Potwierdzone zostały informacje o budowie nowego zakładu na Ostrowie Grabowskim przez potentata w branży offshore. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

Dziś, 16 stycznia br. hiszpańska firma Windar Renovables podpisała z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim, gdzie wybudowana zostanie fabryka produkująca wieże wiatrowe. Chodzi o teren o powierzchni około 17 ha w szczecińskim porcie, na którym powstanie zakład produkujący elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Ponadto powstawać będą również m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW.

Powstałe elementy będą transportowane m.in. drogą morską. Hiszpanie zakładają, że działalność w szczecińskim porcie rozpoczną w pierwszej połowie 2026 roku. Firma w związku z tym planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób.

Decyzja firmy Windar o ulokowaniu fabryki w naszym mieście to wymarzona kontynuacja pozytywnego scenariusza dla Szczecina. Najpierw Vestas a teraz Windar w konkretach potwierdzają swoje plany inwestycyjne. Dzięki ich realizacji w naszym mieście powstaną aż trzy potężne fabryki produkujące komponenty dla branży offshore. Wygenerują one łącznie tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i trwałe zmienią krajobraz gospodarczy Szczecina
powiedział: Piotr Krzystek prezydent Szczecina

W sumie Vestas i Windar planują zatrudnić w swoich fabrykach w naszym mieście ponad 2000 osób.