Sikorski chce jeszcze bardziej wspierać Ukrainę

2024-01-08 18:50:48(ost. akt: 2024-01-08 18:52:28)

Autor zdjęcia: S

Rozmawiamy ze stroną ukraińską o nowych formach wsparcia jej bohaterskiego oporu przed agresją rosyjską - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślił, że także podczas spotkania z szefową MSZ Japonii padły zapowiedzi dodatkowego wsparcia - dla Ukrainy i dla wysiłków Polski na rzecz uchodźców ukraińskich.
Rozmawiamy ze stroną ukraińską o nowych formach wsparcia jej bohaterskiego oporu przed agresją rosyjską - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślił, że także podczas spotkania z szefową MSZ Japonii padły zapowiedzi dodatkowego wsparcia - dla Ukrainy i dla wysiłków Polski na rzecz uchodźców ukraińskich.

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w poniedziałek w Warszawie z szefową japońskiego MSZ Yoko Kamikawą. Po spotkaniu minister był pytany przez dziennikarzy o ostatnie zmasowane ataki rosyjskie na cele cywilne w Ukrainie.

Minister ocenił, że Kreml chce, by zmasowane ataki rakietowe złamały opor Ukraińców i determinację społeczności międzynarodowej, by wspierać Kijów. "Prezydent Putin pomylił się co do tego, że uda mu się podbić Ukrainę w ciągu trzech dni, teraz też się pomyli" - oświadczył Radosław Sikorski.

Szef MSZ przypomniał, że atakowanie przez Rosję celów cywilnych przez nieprecyzyjne środki rażenia jest zbrodnią wojenną.

Sikorskiego pytano także o dalsze formy wsparcia dla Ukrainy i o rolę Polski w tej sprawie. Dopytywano, czy z polskiej inicjatywy pojawią się takie działania.

"Rozmawiamy ze stroną ukraińską o nowych formach wsparcia jej bohaterskiego oporu przed agresją rosyjską. Podczas naszego spotkania z panią minister spraw zagranicznych Japonii też padły konkretne sumy japońskiego dodatkowego wsparcia, nie tylko dla Ukrainy. Także dla wysiłków Polski na rzecz uchodźców ukraińskich, co bardzo doceniamy" - przekazał szef polskiej dyplomacji, dodając, że sumy przekazywane przez Tokio są "imponujące". Zaznaczył, że nie jest upoważniony, by mówić w tej sprawie o szczegółach.

Sikorski zaznaczył, że Władimir Putin "fundamentalnie nie rozumie psychologii krajów demokratycznych" i myśli, że to, iż prowadzą one dyskusje i decyzje w nich zapadają wolniej, jest oznaką słabości. "(Putin) nie rozumie, że kraje demokratyczne, jak już raz postawią sobie pewne cele, to potrafią je realizować z wielką konsekwencją" - podkreślił.

Szefowa MSZ Japonii Yoko Kamikawa zapowiedziała w niedzielę w Kijowie, że jej kraj przeznaczy 37 mln USD na pomoc dla Ukrainy. Środki te będą wkładem do funduszu NATO i przeznaczone zostaną na dostawy systemu wykrywania dronów - podała agencja Kyodo.

W poniedziałek w Warszawie Yoko Kamikawa powiedziała, że odwiedziła Ukrainę, aby wyrazić niezmienną solidarność z tym krajem. "Japonia będzie nadal współpracować z Polską, aby jak najszybciej zakończyć agresję Rosji na Ukrainę oraz zaprowadzić sprawiedliwy i trwały pokój" - oświadczyła Kamikawa.

6 grudnia 2023 r. premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział na spotkaniu G7, że Japonia udzieli Ukrainie łącznie 4,5 mld USD dodatkowej pomocy. Większość tej sumy - jak informowały władze w Kijowie - zostanie przekazana wiosną tego roku. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek