Cztery ulice otwarte i dwa skrzyżowania przejezdne na Mokotowie

2023-12-20 15:00:43(ost. akt: 2023-12-20 15:02:19)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Najpóźniej 23 grudnia kierowcy pojadą na Mokotowie ulicami, które były zamknięte na czas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa. Przejezdny będzie cały ciąg czterech przebudowanych dróg o łącznej długości 2,5 km – od placu Unii Lubelskiej aż do Czerniakowskiej.
W najbliższych dniach kierowcom udostępniony zostanie ciąg Puławskiej, Goworka, Spacerowej i Gagarina – aż do Czerniakowskiej. Ruch drogowy wróci też na kluczowe dla dzielnicy Mokotów skrzyżowanie Gagarina, Spacerowej i Belwederskiej. Będzie już można skręcić z Puławskiej w Goworka i zjechać w dół do Dolnego Mokotowa. To połączenie drogowe było niedostępne od maja – w czasie prac nad torowiskiem, jezdniami i odbudową ciepłociągu. Stopniowe włączanie ruchu drogowego na tym ciągu potrwa kilka dni.

Plac Unii Lubelskiej, Spacerowa i Gagarina
Pod koniec roku na placu Unii Lubelskiej wróci organizacja ruchu sprzed budowy tramwaju. Kierowcy przejadą także ulicą Puławską od Goworka w kierunku placu.

Otwarte zostaną ulice Goworka i Spacerowa. Będzie nimi można pojechać tylko na dół, do Belwederskiej.

Wraca ruch na skrzyżowaniu z Belwederską. Ze Spacerowej będzie można pojechać wyłącznie prosto, w Gagarina. Jedynie autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego skręcą także w prawo, w Belwederską.

Otwarta zostanie północna jezdnia ulicy Gagarina, na odcinku od Belwederskiej do Sieleckiej. Będą tu dwa pasy, po jednym w każdym kierunku. Dalej, od Sieleckiej do Czerniakowskiej, przejezdne będą już obie nitki drogi.

Ulice Sułkowicka i Nabielaka stracą połączenie z ulicą Belwederską. Zostanie na nich wprowadzony ruch dwukierunkowy. Kierowcy dojadą do nich ulicami Sielecką, Chełmską lub Nowotarską i Stępińską do południowej jezdni Gagarina (zamknięty będzie jej fragment pomiędzy ulicami Stępińską a Sielecką).

Wracają autobusy
Obecnie autobusy linii: 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 i N81 jeżdżą ulicami Goworka i Spacerową w jednym kierunku – do Belwederskiej. Za kilka dni linie 131, 167, 168, N31 i N81 pojadą dalej prosto Gagarina. Pozostałe będą skręcały ze Spacerowej w prawo w Belwederską. Na trasę przebiegającą ulicami Gagarina i Belwederską wrócą autobusy linii 180. Przestanie obowiązywać objazd ulicami Nabielaka i Sułkowicką. Otwartym fragmentem Puławskiej, przed placem Unii Lubelskiej, będą kursowały autobusy 222 i N37. Linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry pojedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

Dalsze etapy zmian w organizacji ruchu
Na ferie zimowe zaplanowane jest rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Jest to fragment, którego wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów. Warunkiem rozpoczęcia prac w tym miejscu jest udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina. Start tego etapu jest uzależniony od pogody. Wykonawca tramwaju do Wilanowa – Budimex – planuje też w styczniu zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach. Przy Witosa i przy Wilanowskiej ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Roboty budowlane zostaną przerzucone na drugą część skrzyżowań. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przełożony na nowo zbudowaną jezdnię.

Kiedy ruszy tramwaj?
Na termin uruchomienia tramwaju do Wilanowa wpłynął szerszy zakres przebudowy ciepłociągów na Mokotowie. Gdy wykonawca odsłonił rury okazało się, że ich część, wybudowana kilkadziesiąt lat temu, jest w złym stanie technicznym. Zapadła decyzja o budowie 8 km rur ciepłowniczych, co zapewni mieszkańcom sprawność działania instalacji na wiele lat. Nowy harmonogram, zmieniony przez przebudowę rur ciepłowniczych zakłada niewielkie przesunięcie terminów. Tramwaj po ulicy Gagarina pojedzie na wiosnę 2024 roku, a do Wilanowa dotrze wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku.

Kolejne drzewa przesadzone
W trakcie budowy tramwaju do Wilanowa wykonawca prac został zobowiązany do posadzenia 640 drzew, ale dzięki dodatkowym, dobrowolnym nasadzeniom wszystkich drzew będzie tu 890. Z tej liczby posadzono już 390 sztuk. Kolejnych 60 zostało przesadzonych, z czego siedem 19 grudnia – z ul. Św. Bonifacego. Drzewa rosły w miejscu jezdni, które będą przesunięte z powodu budowy torów tramwajowych.

Miasto czynne całą dobę – Warszawa 19115
Miejskie Centrum Kontaktu pracuje również w święta. Wystarczy wybrać dogodny sposób kontaktu z Warszawa 19115, aby uzyskać pełną informację o usługach realizowanych przez Urząd Miasta i jednostki miejskie (informacja), zgłosić problem, którym powinny zająć się służby miejskie (interwencja) lub przekazać swój pomysł na ulepszenie miasta (inicjatywa/wolny wniosek).